Na kary więzienia w zawieszeniu oraz grzywny skazał sąd w Lublinie obywatelkę Danii Shilę S. i Polkę mieszkająca na stałe w Danii Ewelinę H., które usiłowały wyłudzić od położnej zaświadczenie o porodzie. Prawdopodobnie chciały wywieźć dziecko za granicę urodzone przez inną kobietę.

W marcu tego roku 22-letnia Shila S. zgłosiła w jednej z lubelskich przychodni, że odebrała poród 23-letniej Eweliny H. Chciała otrzymać odpowiedni dokument.

Jednak położna, która postanowiła odpowiedzieć noworodka, stwierdziła, że żadnego porodu nie było. Sprawą zajęła się policja. Prawdziwą matką noworodka okazała się mieszkanka gminy Milejów 38-letnia Agnieszka S. Prokuratura początkowo przypuszczała, że mogło dojść do handlu dzieckiem i takie zarzuty postawiła wszystkim trzem kobietom. Nie znalazła jednak dowodów na przekazanie pieniędzy i śledztwo zostało umorzone.

Ewelina H. i Shila S. przyznały się do winy i dobrowolnie poddały karze. Zostały skazane na kary po sześć miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata oraz 400 zł grzywny. Wyrok nie jest prawomocny. Dziecko umieszczono w rodzinie zastępczej. Matka stara się przed sądem o jego odzyskanie.