Do 8 lat więzienia grozi dwóm dyrektorom w pomorskich placówkach wychowawczych - opiekuńczo-wychowawczej w Sucuminie oraz w Rodzinnym Domu Dziecka w Starogardzie Gdańskim. Są podejrzani o znęcanie się fizyczne i psychiczne nad 17 wychowankami. Według informacji śledczych, dyrektorzy, nie przyznali się do zarzutów i odmówili złożenia wyjaśnień.

Znęcanie miało polegać m.in. na uderzaniu po twarzy i głowie rękoma oraz przedmiotami, kopaniu, znieważaniu słowami, szarpaniu za odzież i popychaniu, ciągnięciu za włosy, upokarzaniu poprzez wypominanie pochodzenia dziecka oraz zakazywaniu i uniemożliwianiu podopiecznym jedzenia pomiędzy głównymi posiłkami, jak również niezapewnienie im pełnowartościowych dań - powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, Grażyna Wawryniuk.

W oparciu o zebrany materiał dowodowy ustalono, że w okresie od 2010 roku do listopada 2016 roku dyrektorzy obu placówek, wspólnie i w porozumieniu znęcali się fizycznie i psychicznie nad pozostającymi wobec nich w stosunku zależności 17 wychowankami, nieporadnymi z uwagi na wiek - dodała.

Wobec dwóch dyrektorów pomorskich placówek zastosowano środki zapobiegawcze. Mają dozór policji połączony z zakazem kontaktowania się z wychowankami.

Wyznaczono też poręczenia majątkowe w kwocie 10 tys. zł oraz nakaz powstrzymania się od działalności związanej z prowadzeniem placówek opiekuńczych.

(ug)