Chcę, aby Polacy mieli poczucie, że konstytucja jest ich, że została stworzona według wzoru, który oni podyktowali - powiedział w Nowym Dworze Gdańskim prezydent Andrzej Duda. Apelował też o udział w proponowanym przez siebie referendum konsultacyjnym ws. nowej ustawy zasadniczej.

Uważam, że źle się stało, że obecnie obowiązująca konstytucja nie umiała nas obronić przed podwyższeniem wieku emerytalnego"- podkreślił Duda. Jak zaznaczył, "można to było zrobić zwykłą większością głosów w parlamencie". Dodał, że m.in. dlatego zaproponował referendum, "w którym obywatele będą mogli wypowiedzieć się, jakiego kierunku zmian ustrojowych oczekują". Tę zapowiedź część publiczności przywitała skandując: "Chcemy nowej konstytucji".

Prezydent ocenił, że obecnie obowiązująca ustawa zasadnicza jest "konstytucją okresu przejściowego". Jest konstytucją, która powstała w czasie, kiedy obóz Solidarności nie był przy władzy - zauważył.

Najwyższy czas pomyśleć o jej zmianie, o tym, żebyśmy mieli konstytucję na miarę XXI wieku. Na miarę Polski, która chce się rozwijać, która chce być Polską silną, której nie będzie się dało tak wymazać z mapy, jak dało się ją wymazać z mapy w roku 1939. Która będzie umiała budować swój potencjał i z której wszyscy będziemy mogli być coraz bardziej dumni - przekonywał prezydent. Dlatego proszę państwa, żebyście się włączyli w tę dyskusję na temat konstytucji. Tu każda rozmowa jest ważna, także ta, toczona przy rodzinnym stole. Proszę was, żebyście wzięli udział w tym przyszłym referendum. Ono jest naprawdę bardzo ważne, bo chciałbym, żeby Polacy mieli poczucie, że konstytucja jest ich i mieli wpływ na jej powstanie - dodał.

(mn)