Adwokat Marcin Dubieniecki pozostanie w areszcie do 21 listopada. Nie będzie mógł wyjść na wolność za poręczeniem majątkowym w wysokości 600 tys. zł – zadecydował Sąd Okręgowy w Krakowie.

Adwokat Marcin Dubieniecki pozostanie w areszcie do 21 listopada. Nie  będzie mógł wyjść na wolność za poręczeniem majątkowym w wysokości 600 tys. zł – zadecydował Sąd Okręgowy w Krakowie.
Obrońca, ojciec oskarżonego - mecenas Marek Dubieniecki na sali rozpraw krakowskiego Sądu Okręgowego /Jacek Bednarczyk /PAP

Sąd uwzględnił w ten sposób zażalenie prokuratury na postanowienie sądu rejonowego o możliwości wyjścia na wolność znanego adwokata po wpłaceniu poręczenia w wysokości 600 tys. zł. Sąd uznał, że Dubieniecki powinien pozostać przez trzy miesiące w areszcie.

Marcin Dubieniecki został zatrzymany w niedzielę 23 sierpnia razem z czterema innymi osobami. Usłyszał zarzuty: kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, wyłudzenia ponad 13 mln zł z PFRON i prania brudnych pieniędzy. Podczas przesłuchania - jako jedyny z zatrzymanych - skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień.

Sąd kontra prokuratura

26 sierpnia nad ranem krakowski sąd rejonowy zdecydował o aresztowaniu go na trzy miesiące. Zastrzegł jednak, że adwokat może wyjść na wolność po wpłacie 600 tys. zł poręczenia majątkowego. Z tym stanowiskiem nie zgodziła się prokuratura; złożyła zażalenie na tę decyzję i wniosek, by do czasu rozpoznania zażalenia podejrzany pozostał w areszcie.

Pomimo wpłacenia 26 sierpnia przez obrońców 600 tys. zł na konto prokuratury, sąd rejonowy zdecydował tego samego dnia, że do czasu rozpoznania zażalenia prokuratury Dubieniecki pozostanie w areszcie. Sprawę zażalenia przekazał sądowi okręgowemu w wydziale odwoławczym, który postanowił łącznie rozpoznać zażalenia prokuratury i obrońców. Do aresztu trafiła także czwórka pozostałych podejrzanych; sąd nie uwzględnił ich zażaleń.