Litwa, Łotwa i Polska zaostrzają warunki przekraczania granicy z Białorusią. Na Litwę od wtorku nie wjedzie się bez dezynfekcji butów na przejściu granicznym. Te środki bezpieczeństwa podejmowane są w związku z wystąpieniem na Białorusi afrykańskiego pomoru świń.

Nowe przepisy wejdą w życie w ciągu kilku najbliższych dni. Na początku tygodnia ma dojść do rządowego spotkania, podczas którego zapadną decyzje, jak zmienią się warunki przekraczania polskiej granicy. Wiadomo, że na pewno będzie, podobnie jak na Litwie, wprowadzony obowiązek dezynfekowania butów, a także mycia rąk w substancjach odkażających. W tej sprawie muszą zostać jeszcze wydane stosowne rozporządzenia.

Eksperci szacują, że jeśli pomór świń przeniósłby się do Polski, wystąpienie jednego ogniska epidemii przyniosłoby gospodarce straty w wysokości ponad miliarda euro.

Afrykański pomór świń, to choroba, która nie przenosi się na ludzi, ale jest bardzo niebezpieczna dla trzody chlewnej. W czerwcu choroba ta pojawiła się na Białorusi. Pojawienie się afrykańskiego pomoru świń w Polsce oznaczałoby, że nie tylko zablokowany zostałby eksport wieprzowiny i żywych zwierząt z naszego kraju, ale także ucierpiałaby z tego powodu cała Unia. Wiele krajów wstrzymałoby import wieprzowiny z całej Wspólnoty.

(abs)