„Będzie wystawiona tablica dotycząca Lecha Kaczyńskiego na froncie budynku, w obrębie Pałacu Prezydenckiego. Instalacja będzie upamiętniała wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej” – mówi gość Kontrwywiadu RMF FM, prezydencki minister Andrzej Dera, w odpowiedzi na pytania słuchaczy. „Jak ma być 96 nazwisk to nie będzie to ani wielkie, ani nie będzie to pomnik. To będzie instalacja oddająca hołd tym, którzy zginęli pod Smoleńskiem, z wymienieniem imion, nazwisk i funkcji” – tłumaczy minister. Zaznacza, że to nie będzie rzecz trwała, tylko, jak sama nazwa wskazuje, instalacyjna. Zdaniem Dery dziedziniec Pałacu Prezydenckiego to szczególne miejsce dla Polaków i „właściwe miejsce do upamiętnienia ofiar katastrofy”.

Gość Kontrwywiadu RMF FM, pytany przez słuchaczy o groźby pod adresem prezydenta, odpowiada: Różni ludzie dzwonią, nie dajmy się zwariować. Dodaje, że kancelaria prezydenta nie chce się odnosić do tego, że ktoś dzwonił, mówił w języku niemieckim i groził prezydentowi.

Decyzję o ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego sąd uzna za podjętą na niewłaściwym etapie sprawy? Nie dopuszczam takiej myśli - mówi prezydencki minister. Zaznacza, że konstytucja daje prezydentowi prawo do ułaskawienia. Żaden sąd nie może kontestować tego prawa. To prawo jest zrozumiałe i niekwestionowane - uważa gość RMF FM.

Andrzej Dera, pytany o wyliczenia KNF-u dotyczące pomocy dla frankowiczów odpowiada, że 70 mld złotych to "wartość wybuchowa". Nie może być tak, że jakaś ustawa spowoduje wysadzenie w powietrze jakiegoś systemu bankowego - dodaje. Minister uważa, że jeżeli są pewne normy zapisane, a rozbieżności sięgają kilkudziesięciu miliardów złotych, to problem jest w zrozumieniu tego, albo w jakiejś metodzie liczenia. Poczekałbym do jakiegoś przybliżonego kosztu. Inaczej rozmawia się o 30 mld, a inaczej o 60. Trzydzieści parę miliardów jest do rozważenia, czy jest to do udźwignięcia, czy nie - ocenia gość RMF FM.

Dalsze działania prezydenta odnośnie Jedwabnego Szlaku? Zdaniem Dery "prezydentowi zależy, żeby słowo stało się ciałem". W tej chwili Polsce potrzebny jest kierunek rozwoju północ-południe - komentuje. Rozwój wymiany towarowej z Chinami może przynieść Polsce ogromne korzyści. Wszystkim nam powinno zależeć, żeby ta idea była wcielona w życie - mówi prezydencki minister.

Zobacz, jak Andrzej Dera odpowiadał na pytania Konrada Piaseckiego w Kontrwywiadzie RMF FM