Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało przedsiębiorcę z branży samochodowej, podejrzanego o wręczanie łapówek celnikom w zamian za przyspieszenie odpraw samochodów przywożonych z zagranicy. To już 13. osoba zatrzymana w tej samej sprawie.

33-letni mężczyzna został zatrzymany w swoim mieszkaniu w Warszawie. Podejrzewamy, że wręczał łapówki celnikom w zamian za przyspieszenie procedury celnej odprawy samochodów przywożonych z zagranicy. Prokuratorzy postawili mu 11 zarzutów - poinformował rzecznik CBA Jacek Dobrzyński. Jak dodał, przedsiębiorcy grozi do 8 lat więzienia.

Wśród zatrzymanych dotąd w sprawie 13 osób, jest m.in. pracownik agencji celnej, rzeczoznawca Polskiego Związku Motorowego oraz właściciel agencji celnej, który miał brać udział w zaniżaniu wartości pojazdów oraz korumpowaniu celników.

CBA podawało już wcześniej, że - jak wynika z postawionych zarzutów - celnicy w zamian za łapówki przyspieszali procedury odprawy importowanych pojazdów oraz pozytywnie weryfikowali wysokość podstawy ich opodatkowania, mając świadomość, że jest ona zaniżona.

W niektórych przypadkach mieli wręcz doradzać, w jaki sposób podatnik ma postępować, aby zapłacić jak najmniejszą kwotę akcyzy. Przyjmowali łapówki w wysokości od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.