Zachodniopomorski Sanepid zdecydował, że mieszkańcy moga bez ograniczeń korzystać z wody z wodociągów w Choszcznie. Dwa tygodnie temu w tamtejszej sieci wodociągowej wykryto bakterie coli. Wciąż nie wiadomo, co było przyczyną skażenia wody.

Bakterie coli w kranówce znaleziono ostatniego dnia lipca. Sanepid zakazał z niej korzystać do celów innych niż sanitarne. Przez tydzień wodę 17 tysiącom mieszkańców dowoziło siedem beczkowozów. Wodociągi były chlorowane i płukane. Po tygodniu Sanepid warunkowo pozwolił na picie wody z kranów, ale tylko po przegotowaniu. Po kolejnym tygodniu badań i analiz zgodę wydał już na stałe.

Przyczyny skażenia wody wciąż nie są znane. Przypuszcza się, że bakterie mogły się dostać do sieci wodociągowej podczas niedawnej wymiany jednej z pomp w stacji uzdatniania wody. Cała stacja to poniemiecki zabytek, który wymaga modernizacji.

Najlepiej byłoby jednak wybudować nową stację pomp. Władze miasta, szczególnie po ostatnich kłopotach z wodą pitną, zaczęły szukać pieniędzy na inwestycję. Szacowany koszt budowy nowej stacji to około 8,5 miliona złotych.