Burzowa noc w wielu regionach. W kilku województwach strażacy interweniowali w związku z silnym wiatrem i ulewami, gdzieniegdzie odbiorcy stracili dostęp do prądu.

Burzowa noc w wielu regionach. W kilku województwach strażacy interweniowali w związku z silnym wiatrem i ulewami, gdzieniegdzie odbiorcy stracili dostęp do prądu.
Zdj. ilustracyjne /pixabay.com /Pixabay

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało do mieszkańców woj. świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, śląskiego, małopolskiego, łódzkiego i lubelskiego SMS-owe ostrzeżenia o burzach, ulewnym deszczu, silnym wietrze i gradzie. "Uwaga! Dziś w nocy i jutro rano (28/29.07), burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad" - głosił komunikat RCB. Przypomniano, że podczas burz należy znaleźć bezpieczne schronienie i zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegało także, że w związku z burzami możliwe będą podtopienia i przerwy w dostawie prądu.

Łódzkie: 2,5 tys. odbiorców bez prądu

Po burzach z obfitymi opadami deszczu w woj. łódzkim 2,5 tys. odbiorców nie ma energii elektrycznej, najwięcej w okolicach Bełchatowa - powiedziała PAP w środę wieczorem dyżurna operacyjna Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi Marcelina Królikowska.

W związku z gwałtownymi burzami straż pożarna w całym regionie głównie usuwa wiatrołomy i wypompowuje wodę na terenach podtopionych po ulewach. W powiecie kutnowskim porywisty wiatr zerwał dach obory - poinformowała dyżurna WCZK w Łodzi.

Warmińsko-mazurskie: 140 interwencji

Warmińsko-mazurscy strażacy interweniowali 140 razy w związku przechodzącymi przez region burzami, którym towarzyszy silny wiatr. Przede wszystkim strażacy usuwają z dróg połamane drzewa i konary - podał PAP oficer dyżurny z Komendy Wojewódzkiej PSP w Olsztynie.

Front burzowy z silnym wiatrem przechodził w okolicach Elbląga, Olsztyna, Działdowa i Lidzbarka Warmińskiego. Porywy wiatru połamały konary i drzewa, które tarasowały drogi lokalne, powiatowe i serwisowe w tym rejonie. Wiatrołomy są usuwane na bieżąco. Drzewo uszkodziło dom jednorodzinny w miejscowości Marianka. Na czas usuwania wiatrołomu dwie osoby ewakuowano z budynku.

Z uwagi na zagrożenie, ewakuowany został obóz harcerski w Wydminach w powiecie giżyckim. 46 osób trafiło do pobliskiej szkoły.

Służby wojewody podały, że wyłączonych jest 85 stacji, 1576 odbiorców pozostaje bez prądu. 

55 interwencji w woj. śląskim

55 razy interweniowali od godzin popołudniowych do wieczora śląscy strażacy, usuwając skutki przechodzących nad regionem gwałtownych burz.

Ze statystyk śląskiej straży pożarnej wynika, że między 13.00 a 21.00 w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi strażacy najczęściej byli wzywani w powiatach gliwickim (29 interwencji) i raciborskim (7 zgłoszeń).

Interwencje dotyczyły przede wszystkim usuwania powalonych drzew, czy nadłamanych konarów, a także pompowania wody z podtopionych obiektów, czy posesji. Wichura uszkodziła dach budynku mieszkalnego oraz dachy trzech obiektów gospodarczych. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych. Najwięcej, 27 zgłoszeń dotyczyło szkód wyrządzonych przez silny wiatr. W ośmiu przypadkach potrzebne było pompowanie wody - poinformowała rzeczniczka śląskiej straży pożarnej, mł. bryg. Aneta Gołębiowska.

50 zgłoszeń na Mazowszu

50 zgłoszeń w związku z frontem burzowym otrzymali w środę mazowieccy strażacy - poinformował PAP rzecznik mazowieckiej Państwowej Straży Pożarnej Karol Kierzkowski.

Jak podał rzecznik PSP, najwięcej interwencji prowadzonych jest w powiecie płockim 9, mławskim 8 oraz sochaczewskim 6. Działania strażaków polegają na usuwaniu przewróconych drzew na ulicę i przechylonych na budynki oraz podtopień dróg i budynków.

Burze również nad ranem

Z informacji przekazanych przez IMGW wynika, że nad ranem burz można spodziewać się jeszcze w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Spokojniej będzie na zachodzie, gdzie prognozowane są rozpogodzenia - gdzieniegdzie wystąpią przelotne opady deszczu.

W czwartek zanikające przelotne opady deszczu i burze wystąpią na krańcach wschodnich. Nad samym morzem napłynie masa powietrza polarno-morskiego, która spowoduje miejscami przelotne opady deszczu.

Poza tym czwartek powinien być bardzo przyjemny, będzie dużo słońca, trochę chmur i ok. 24-26 st. C - poinformowała synoptyk IMGW Ewa Łapińska.