W Tatrach w Żlebie Kulczyńskiego podczas gwałtownej burzy utknęło dwóch turystów. Na pomoc im na pokładzie śmigłowca wyruszyli ratownicy TOPR – poinformował ratownik dyżurny Krzysztof Długopolski.

Turystów w Żlebie zastała burza i nawalny deszcz, który uniemożliwiał im dalszą wędrówkę. Telefonicznie wezwali oni na pomoc ratowników górskich, którzy przed godziną 17:00 wyruszyli po turystów na pokładzie śmigłowca.

Z uwagi na złe warunki atmosferyczne śmigłowiec po wysadzeniu ratowników musiał wrócić do bazy. Ratownicy pieszo sprowadzają poszkodowanych na dół - dodał ratownik dyżurny.

Przez Żleb Kulczyńskiego wiedzie trudny szlak turystyczny uzbrojony w łańcuchy zabezpieczające. Żleb łączy się z uważanym za najtrudniejszy w polskich Tatrach szlak - Orlą Percią.

Przebywanie w partiach szczytowych gór w czasie burzy może być szczególnie niebezpieczne. Pioruny często uderzają w metalowe zabezpieczenia szlaków jak łańcuchy, klamry czy krzyż na szczycie Giewontu. Niebezpieczne jest także przebywanie w okolicy cieków wodnych podczas wyładowań atmosferycznych.