Trzeba będzie zastanowić się nad wprowadzeniem przez Kancelarię Sejmu opłat za przejazdy parlamentarzystów transportem publicznym - stwierdził minister transportu Sławomir Nowak, odpowiadając na pytania słuchaczy RMF FM.

Minister Nowak w ogniu pytań słuchaczy RMF FM

Słuchacz RMF FM, pan Przemysław, zapytał: "Dlaczego parlamentarzyści wciąż mogą jeździć koleją i autobusami za darmo?". Minister Nowak odpowiedział, że trzeba będzie rozważyć wprowadzenie jakiejś formy  opłat.

Przypomnijmy, że zgodnie z zapisem w ustawie, parlamentarzysta jest zwolniony jest z wszelkich opłat w komunikacji publicznej. Aktualnie członkowie Parlamentu mogą bezpłatnie przemieszczać się dowolnym środkiem transportu: kolejowego, autobusowego, lotniczego. Mało tego, Kancelaria Sejmu, nie ponosi także żadnych  kosztów związanych z podróżą delegatów.

Zdaniem Sławomira Nowaka nie chodzi o utrudnienia w bezproblemowym dojeździe przedstawiciela Parlamentu na posiedzenie, lecz o zryczałtowanie odpłatności.  Jak podkreślił: "Nie planujemy odstąpienia od ułatwień dla parlamentarzystów w podróżowaniu na posiedzenia Sejmu. Natomiast, czy nie powinniśmy wrócić do tematu jakiejś formy zryczałtowania odpłatności przez Kancelarię Sejmu? Nie wiem. Zastanowimy się nad tym."