Nie poddają się miasta, które odpadły z wyścigu do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Jak dowiedział się reporter RMF FM, Tomasz Fenske, siedem miast zamierza zawiązać ligę, by realizować przygotowane na "kulturalne Euro 2016", przedsięwzięcia.

Z inicjatywą wystąpił Szczecin, a poparły ją między innymi Łódź, Poznań i Toruń. Co ważne, wspierają ją również Gdańsk i Wrocław, które razem z trzema innymi miastami dalej walczą o tytuł. Za powołaniem ligi przemawia przede wszystkim jeden argument tj. kontynuacja rozpoczętych projektów. Domagają się tego również mieszkańcy miast, które odpadły z konkursu. Jeżeli to nas zniechęci, to nigdy się nie uda, bo nigdy nie pójdziemy dalej. Te projekty są dla nas, a nie tylko dla konkursu. - mówią mieszkańcy Torunia.

Miasta, które są już poza konkursem, oczekują tymczasem na uzasadnienie decyzji o ich odrzuceniu. W Toruniu czy Łodzi szczególne zdziwienie wywołało zakwalifikowanie do drugiego etapu Warszawy. Komisja na wydanie uzasadnienia ma jeszcze 16 dni.