Perspektywa wizyty papieża w Federacji Serbii i Czarnogórze nabiera realnych kształtów - sugeruje w wywiadach dla prasy chorwackiej metropolita serbskiego Kościoła prawosławnego Italije Jovan Pavlović.

Metropolita, który wraz z 5 biskupami prawosławnymi był wczoraj na mszy papieskiej w Osijeku, tak podsumował swe wypowiedzi na ten temat:

Oświadczyłem mediom chorwackim, że byłoby dobrze, gdyby papież przyjechał do Serbii i mógł odwiedzić nasze klasztory. Aby zobaczył sytuację w Kosowie i Metochii i sytuację naszych świątyń, co mogłoby wywrzeć wpływ na Albańczyków, którzy zniszczyli nawet klasztory pochodzące nawet z XIII wieku.

Nawiązując do wypowiedzi metropolity, belgradzki dziennik "Politika" napisał, że "dialog między Watykanem a serbskim Kościołem prawosławnym dopiero się rozpoczął, ale mówi się o tym, że patriarcha serbski Pavle i Jan Paweł II mogliby się wkrótce spotkać podczas wizyty papieża w Banja Luce". Papież będzie tam 22 czerwca.

Rzecznik watykański Joaquin Navarro Valls nie wykluczył, że - "chociaż nie w bezpośredniej przyszłości" - może dojść do podróży papieża do Belgradu.

11:00