Prezydent USA Barack Obama przyjechał do Pałacu Prezydenckiego, gdzie weźmie udział w roboczym obiedzie z 20 przywódcami państw Europy Środkowej. Gospodarzem spotkania jest prezydent Bronisław Komorowski.

Roboczy obiad wydany przez Komorowskiego odbywa się w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego. Jego uczestnicy będą rozmawiać o tym, jak Europa i USA - w ramach wspólnoty transatlantyckiej - mogą pomóc w budowie społeczeństw oraz systemów demokratycznych w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.

Obama złożył kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i Pomnikiem Bohaterwów Getta

Amerykański prezydent przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożył wieniec z biało-czerwono-niebieskich kwiatów. Przed ceremonią odegrany został hymn Stanów Zjednoczonych, po niej rozbrzmiał hymn Polski. Chwilę potem wpisał się do pamiątkowej księgi. "W hołdzie nieznanemu żołnierzowi - prezydent Stanów Zjednoczonych" - napisał Obama.

Następnie prezydent USA przywitał się ze zgromadzonymi na uroczystości przedstawicielami kombatantów i wojskowych; uścisnął dłonie wielu z nich, z niektórymi krótko rozmawiał.

Po ceremonii przed Grobem Nieznanego Żołnierza Barack Obama udał się na uroczystość przed Pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie.

Przed godz. 20 prezydent USA będzie gościem specjalnym roboczego obiadu w ramach XVII szczytu Europy Środkowej, który organizuje prezydent Bronisław Komorowski.

Będzie to okazja do spotkania z przywódcami państw naszego regionu i rozmowy m.in. o tym, jak wykorzystać doświadczenia państw Europy Środkowej w drodze do demokracji w Afryce

Air Force One wylądował bez problemów

Tuż po godz. 17.30 Air Force One wylądował na warszawskim Okęciu. Prezydent USA Barack Obama przyleciał do Polski o 20 minut wcześniej niż planowano. Nie towarzyszy mu żona, Michelle. Amerykańskiego przywódcę na lotnisku witał m.in. szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski oraz wiceszef MSZ Jacek Najder.

Amerykański prezydent przybył do Polski na pokładzie specjalnego samolotu Boeing VC-25A, stanowiącym przeróbkę popularnego jumbo-jeta, z którego korzysta w podróżach po kraju i świecie. Z chwilą wejścia głowy państwa na pokład któregoś z tych samolotów otrzymuje on radiowy sygnał wywoławczy "Air Force One". Kryptonim ten zastrzeżono dla każdego samolotu sił powietrznych USA, w którym przebywa urzędujący prezydent Stanów Zjednoczonych.

Jutro Obama spotka się m.in. z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem, liderami głównych partii politycznych, liderami antykomunistycznej opozycji demokratycznej oraz przedstawicielami rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

Wizyta Obamy w Warszawie jest siódmą wizytą amerykańskiego przywódcy w Polsce po 1989 roku. Przed nim trzy razy Polskę odwiedził George W. Bush, dwa razy w naszym kraju był Bill Clinton; raz - George H. W. Bush - pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych, który odwiedził Polskę po 1989 roku.