"Janie, dziś cała Polska nie ma wątpliwości, że Twoja postawa, program, działanie Twego rządu, dobrze przysłużyły się ojczyźnie; dla wszystkich jesteś bohaterem, wzorem patrioty, człowieka uczciwego i pełnego poświęcenia" - powiedział podczas mszy pogrzebowej Jana Olszewskiego, były szef MON Antoni Macierewicz. W rządzie Olszewskiego był Ministrem Spraw Wewnętrznych.

Janie, Panie Premierze, dzisiaj przed Tobą chylą się sztandary, salutują żołnierze, Polacy oddają hołd, a politycy przyznają Ci rację. Dziś cała Polska nie ma wątpliwości, że Twoja postawa, Twój program i działanie Twojego rządu dobrze przysłużyło się ojczyźnie, trafnie definiowało narodowe potrzeby, było konieczne dla wyrwania kraju z zewnętrznego uzależnienia - powiedział Antoni Macierewicz. Dziś dla wszystkich jesteś bohaterem, wzorem patrioty, człowieka uczciwego i pełnego poświęcenia - dodał.

UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE JANA OLSZEWSKIEGO

Według byłego szefa MON "jedność narodowa wokół osoby i postawy Olszewskiego jest naszą wielką wartością i nie jest przypadkowa". Wyrasta ze świadomości, że program, który realizowałeś był oczywisty i zarazem konieczny, był programem odbudowy państwa polskiego, bez którego pozostalibyśmy PRL-bis - podkreślił.

"Pamiętamy napis +nienawiść+ na zdjęciu twojej twarzy"

Pamiętamy napis +nienawiść+ na zdjęciu twojej twarzy. Wiemy, kogo nazywano +olszewikami+ i oszołomami, to wszystko była cena, jaką płaciłeś. Krótko mówiąc: wiemy, jak i dlaczego narodził się język nienawiści mający wyeliminować formację niepodległościową, której Ty byłeś twórcą - powiedział Antoni Macierewicz, w rządzie byłego premiera szef MSW. Przed śmiercią powtarzałeś - +nie mam w obowiązku poddać się+. Te dwa pojęcia - obowiązek i niepodległość najlepiej charakteryzują twoją postawę życiową i twoją drogę w służbie ojczyzny - dodał.

Zdaniem Antoniego Macierewicza "rząd, którym kierowałeś pracował zaledwie sześć miesięcy, zaczynał od uznania niepodległości Ukrainy i Białorusi, a skończył na likwidacji baz rosyjskich, rozpoczęciu lustracji i przedstawieniu budżetu gwarantującego trwały wzrost gospodarczy". Okazało się, że w bardzo krótkim czasie można zrealizować postulaty, o których mówiono, że są nie do spełnienia - powiedział Macierewicz. Jak stwierdził, "nie byłoby dzisiejszych sukcesów gospodarczy i politycznych Polski bez dorobku rządu Jana Olszewskiego".

Nie byłoby programu 500 plus, bezpiecznych granic, nowoczesnej armii i Wojsk Obrony Terytorialnej, likwidacji bezrobocia i wzrostu gospodarczego - dodał. Warto pamiętać, że stało się tak dlatego, że łagodność języka, skromność i cierpliwość w działaniu towarzyszyła stanowczości i nieustępliwości, której byłeś i jesteś dla wszystkich Polaków wzorem - powiedział były szef MON.