"Pokazujecie wielkość Polski, wszyscy jesteśmy z was ogromnie dumni” – powiedział prezydent Andrzej Duda do żołnierzy w Święto Wojska Polskiego. „Z dumą patrzą na was młodsze pokolenia Polaków i Polek, którzy, gdy zakończycie waszą służbę, zajmą wasze miejsce i dalej będą nieśli dumę polskiego oręża" – dodał.

"Pokazujecie wielkość Polski, wszyscy jesteśmy z was ogromnie dumni” – powiedział prezydent Andrzej Duda do żołnierzy w Święto Wojska Polskiego. „Z dumą patrzą na was młodsze pokolenia Polaków i Polek, którzy, gdy zakończycie waszą służbę, zajmą wasze miejsce i dalej będą nieśli dumę polskiego oręża" – dodał.
Prezydent Andrzej Duda przyjmuje meldunek od od szefa Sztabu Generalnego gen. Mieczysława Gocuła /PAP/Marcin Obara /PAP

Wy jesteście spadkobiercami swoich pradziadków, dziadków, którzy w tej Bitwie (Warszawskiej) brali udział, którzy wezwani przez marszałka Józefa Piłsudskiego, przez Wincenta Witosa, poszli i zwyciężyli - mówił żołnierzom Andrzej Duda.

O Bitwie Warszawskiej, która odbyła się 95 lat temu powiedział, że była to bitwa, w której "polscy żołnierze razem mężnie, niezależnie od pochodzenia, zatrzymali nawałę bolszewicką, nie tylko nie tylko na Polskę, ale i nawałę bolszewicką na całą Europę". Podkreślił, że żołnierze mają "wielkie zobowiązanie do służby Polsce, do wiernego prowadzenia spraw naszego kraju, do tego, by bronić rodaków, by  bronić obywateli, a gdy trzeba walczyć za wolność waszą i naszą".

"Polska staje się coraz silniejsza"

Będę czynił wszystko, abyście i wy, i wasze rodziny mieli poczucie, że ojczyzna tak was kocha, jak wy ją kochacie. Że będziecie mieli poczucie, że możecie jej służyć, nie martwiąc się o swój przyszły los, o swój przyszły byt, o byt swoich rodzin - zapewniał mundurowych Andrzej Duda. Cisną mi się na usta słowa naszej starej tradycyjnej wojskowej piosenki: lśnij polska broń jak złotych kłosów łan. Niech lśni coraz jaśniej. Musimy w tym kierunku działać, modernizować polską armię, wzmacniać ją, wzmacniając tym samym bezpieczeństwo Polski i nas wszystkich, obywateli naszego kraju. Polek i Polaków. To także działanie ramię w ramię ze wszystkimi siłami Sojuszu Północnoatlantyckiego, naszymi sojusznikami, naszymi gwarantami bezpieczeństwa. Wierzę w to, że bezpieczeństwo to już w najbliższym czasie będzie umocnione coraz bardziej - powiedział.

Polska jest piękna, Polska staje się coraz silniejsza. Chciałbym, abyśmy mieli państwo - tak jak zawsze mówiłem, powtarzając słowa Lecha Kaczyńskiego - które umie bronić słabszych i nie musi bać się silnych. To wielkie zadanie, nie tylko polskich żołnierzy, ale także polskich władz na przyszłość i prezydenta Rzeczypospolitej. Z tego miejsca deklarują, że to zadanie będę wypełniał ze wszystkich sił - podsumował prezydent.

Uroczysta defilada w stolicy

Defiladę otworzyła parada lotnicza. Brały w niej udział kolejno: samoloty TS-11 Iskra, śmigłowce SW-4 Puszczyk, W-3 Sokół, Mi-8 i Mi-24, potem samoloty M-28 Bryza, C-295, C-130 Hercules, PZL-130 Orlik, Su-22, MiG-29 i F-16.

Następnie przyszła kolej na przemarsz ok. 900 żołnierzy z pododdziałów reprezentacyjnych i pocztów sztandarowych. Rozpoczęły go kompanie reprezentacyjne rodzajów sił zbrojnych i pododdziały z Inspektoratu Wsparcia i czterech brygad. Następnie przedefilowały poczty sztandarowe z 30 wybranych jednostek wojskowych, po nich pododdziały złożone ze studentów uczelni wojskowych. Część pieszą zakończyli żołnierze z USA i Kanady (łącznie ponad 40) oraz kompanii i orkiestry reprezentacyjnej WP.

Defiladę pojazdów, bezpośrednio po przemarszu, rozpoczęły motocykle, quady, samochody, pojazdy opancerzone i przewożące bezzałogowce, należące do Wojsk Specjalnych, Wojsk Lądowych i Żandarmerii Wojskowej. Następnie Al. Ujazdowskimi przejechały kołowe transportery opancerzone Rosomak i ich odpowiedniki z USA - wozy Stryker. Po nich zaprezentowali się artylerzyści z radarami Liwiec, armatohaubicami Dana, wyrzutniami rakietowymi Langusta oraz - po raz pierwszy podczas parady na święto Wojska Polskiego - wozami należącymi do Morskiej Jednostki Rakietowej (do niedawna Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego). Część kołową zakończyły pojazdy należące do przeciwlotników, saperów i sanitariuszy.

Zaprezentowały się także dwie kompanie czołgów Leopard 2 w wersjach A5 i A4, kompania czołgów PT-91 Twardy, wozy zabezpieczenia technicznego, kompania bojowych wozów piechoty BWP-1 i pojazdy inżynieryjne. Paradę oglądało ok. 10 tys. osób.

(mn)