"U początków fundacja była założona dzięki funduszom, które zapewnił węgiersko-amerykański miliardem Soros. Dziś prawie nic nie otrzymujemy, chociaż być może znów się do niego zwrócimy" - mówi szef Fundacji Batorego, pytany przez słuchaczy o jej środki finansowe, gość Kontrwywiadu RMF FM Aleksander Smolar. Dodaje, że fundacja ma zgromadzony kapitał dzięki budynkowi, który wynajmuje. "W ciągu ostatnich 3 lat otrzymaliśmy bardzo poważne środki norweskie na rozdział, na rzecz wartości demokratycznych, pomaganie różnych organizacjom pozarządowym. Nie na same potrzeby fundacji" - wylicza gość RMF FM. "Dostaliśmy przez 3 lata 37 mln euro środków norweskich na rozdanie. Nie na same potrzeby fundacji. Organizowaliśmy konkursy" - tłumaczy. Smolar dodaje: "ogromnie sympatyzuję z KOD-em, ale nie dostał ani grosza".

Raporty fundacji na temat działań rządu? Ministrowie zazwyczaj nie reagują. Chociaż w przeszłości nawet Dorn reagował bardzo pozytywnie na analizy naszej fundacji jeśli chodzi o korupcję - odpowiada Smolar. Pytany o raport dotyczący polityki zagranicznej PiS, odpowiada, że jest "bardzo spokojny, umiarkowany, ale równocześnie bardzo krytyczny jeśli chodzi o politykę europejską". Polityka zagraniczna PiS-u sprawa wrażenie, że jest w dużym stopniu dyktowana przez politykę wewnętrzną. Unia jest związkiem państw demokratycznych i jeśli nagle pojawia się kraj, który nie kieruje się tymi regułami, to jest to zagrożenie dla funkcjonowania całej wspólnoty - uważa gość Kontrwywiadu,. Dodaje, że godnościowej retoryce nie towarzyszy skuteczność. Polska pozycja ulega dramatycznej degradacji - ocenia Aleksander Smolar.

Cytat

Jeżeli celem było poprawienie sytuacji demograficznej w Polsce, to najprawdopodobniej 500 + nie odegra żadnej roli -

Gość RMF FM był również pytany przez słuchaczy o "500 Plus" i "Mieszkanie plus". 500+ moim zdaniem to nie był najlepszy pomysł. Jeżeli celem było poprawienie sytuacji demograficznej w Polsce, to najprawdopodobniej 500 + nie odegra żadnej roli - uważa politolog. Według niego lepsze byłoby dostarczenie usług przez państwo, które dałyby szansę kobietom na połączenie pracy zawodowej z posiadaniem rodziny. "Mieszkanie Plus"? Zdaniem Smolara to jest "na wodzie pisane". Problem mieszkań dla młodych ludzi to poważny problem społeczny, ale nie wydaje się, żeby to, co nam zaprezentował rząd, było dojrzałym projektem - komentuje.

Prezes Fundacji Batorego odpowiadał również na pytania o Jarosława Kaczyńskiego.

Tak Aleksander Smolar odpowiadał na pytania Konrada Piaseckiego w Kontrwywiadzie RMF FM