Wbrew pozorom, kobiety nie są rzadkością w Polskim Kontyngencie Wojskowym uczestniczącym w misji w Afganistanie. Odważnie stawiają czoło powierzonym zadaniom i spełniają się zawodowo w trudnej roli. Na uroczystym spotkaniu w bazie w Ghazni otrzymały życzenia od kolegów żołnierzy.

Wśród tradycyjnych życzeń zdrowia i radości nie zabrakło gratulacji i wyrazów uznania za służbę i gotowość do działania w każdej sytuacji. Jestem pod wrażeniem Waszego profesjonalizmu, zaangażowania oraz uroku, wyrażam moje najwyższe uznanie i dziękuję za upiększanie szarej codzienności ciężkiej służby . powiedział generał brygady Piotr Błazeusz.

Kobiety służące w Afganistanie przyznają, że droga, którą wybrały nie jest łatwa. Jednak z dumą nazywają się żołnierzami i są przekonane o słuszności dokonanego wyboru.

W Afganistanie Dzień Kobiet nabiera szczególnego znaczenia. Prawa kobiet nie są do końca respektowane w tym kraju. W niektórych konserwatywnych rodzinach kobiety są wręcz traktowane jak niewolnice. Takie postępowanie, choć sprzeczne z islamem głęboko zakorzeniło się w umysłach arabskich mężczyzn.