Arcybiskup Stanisław Wielgus chce wystąpić z wnioskiem o autolustrację po objęciu funkcji metropolity warszawskiego. Duchowny zapowiada, że zwróci się do Kościelnej Komisji Historycznej z prośbą o zbadanie dokumentów IPN na jego temat.

Podtrzymuję to, że nie byłem świadomym współpracownikiem Służb Bezpieczeństwa. Nigdy nic nie podpisałem, nigdy nie złożyłem żadnego raportu pisemnego - mówi arcybiskup.

Teczkę arcybiskupa Stanisława Wielgusa w pierwszej kolejności obejrzy Kościelna Komisja Historyczna – dowiedziało się nieoficjalnie RMF FM. W najbliższy wtorek komisja będzie przeglądać akta IPN w ramach swego projektu badawczego. czytaj więcej

Ingres abp Wielgusa odbędzie się 7 stycznia. 5 dni wcześniej Komisja Historyczna Episkopatu zajrzy do akt arcybiskupa Wielgusa w Instytucie Pamięci Narodowej.

Watykan nie chce komentować sprawy rzekomej wieloletniej współpracy z SB nowego metropolity warszawskiego abp Stanisława Wielgusa. Sam duchowny zaprzecza informacjom "Gazety Polskiej" i nazywa je zaplanowanym atakiem. czytaj więcej

Informację o współpracy duchownego z SB podała "Gazeta Polska"- arcybiskup miał być przez ponad 20 lat agentem SB.