Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali ośmioro obywateli Wietnamu, których w osobowym samochodzie przewiózł na teren Polski Litwin. Wietnamczyków przekazano stronie litewskiej w ramach przepisów o readmisji.

Próbę przemytu ludzi udaremnił patrol Straży Granicznej, który w Ogrodnikach niedaleko granicy polsko-litewskiej próbował zatrzymać do kontroli osobowego mercedesa na litewskich numerach rejestracyjnych. Kierowca jadącego od strony granicy samochodu na widok pograniczników zawrócił i zaczął uciekać. Straż Graniczna podjęła pościg. Kierowca mercedesa po kilku kilometrach skręcił w boczną drogę, porzucił samochód i zaczął uciekać pieszo.

Kierujący pojazdem mężczyzna okazał się 39- letnim Litwinem. W samochodzie, który porzucił, było ośmioro Wietnamczyków - trzy kobiety i pięciu mężczyzn w wieku od 18 do 34 lat. Pięcioro z nich jechało na tylnym siedzeniu, jedna osoba obok kierowcy, a dwie w bagażniku.

Żadna z przewożonych w samochodzie osób nie posiadała dokumentów uprawniających do wjazdu na teren Polski. Po wykonaniu czynności obywatele Wietnamu zostali przekazani stronie litewskiej.

Kierowcy został oskarżony o nielegalne przekroczenie granicy, za co może zostać skazany nawet na 8 lat pozbawienia wolności. Za przewóz 8 osób w pięcioosobowym samochodzie i niezatrzymanie się do kontroli drogowej został ukarany mandatem wysokości 900 zł. Służby zatrzymały również prawo jazdy oraz samochód Litwina.

Wietnamczycy byli jedenastą w tym roku grupą nielegalnych migrantów zatrzymanych przez SG.