O godz. 7 rano rozpoczęły się wybory uzupełniające do Senatu w trzech okręgach: na Śląsku, na Mazowszu i w woj. świętokrzyskim. Głosowanie potrwa do godz. 21. Do jego zakończenia obowiązuje cisza wyborcza, za której złamanie grożą surowe kary.

Głosowanie jest konieczne, ponieważ po wyborze na europosłów wygasły senatorskie mandaty Bolesława Piechy i Beaty Gosiewskiej (oboje z PiS). Wybory uzupełniające odbędą się także w związku ze śmiercią senatora PiS Henryka Górskiego.

Głosowanie rozpoczęło się w okręgu nr 73 obejmującym Rybnik oraz powiaty mikołowski i rybnicki (województwo śląskie). Wyborcy zagłosują także w okręgu nr 82 obejmującym 5 świętokrzyskich powiatów: opatowski, ostrowiecki, sandomierski, skarżyski i starachowicki. Do urn idą dziś także mieszkańcy okręgu nr 47, obejmującego powiaty: garwoliński, miński i węgrowski.

Do zakończenia głosowania, czyli godz. 21 obowiązuje cisza wyborcza. Zabroniona jest agitacja i publikacja sondaży. Za to ostatnie można zapłacić nawet 1 milion złotych kary.

(mn)