Ponad 25 kg biżuterii o szacunkowej wartości 2 mln złotych odkryli funkcjonariusze celno-skarbowi podczas kontroli bagażu na Lotnisku Chopina. Jak poinformowała w komunikacie Izba Administracji Skarbowej w Warszawie: "Złota i srebrna biżuteria znajdowała się w bagażu obywatela Turcji, który przyleciał do Warszawy".

Podróżny aktywnie dopytywał funkcjonariuszy celno-skarbowych o przepisy dotyczące obrotu dewizowego, ale na pytanie o towar do oclenia stanowczo zadeklarował jego brak. Mimo to funkcjonariusze skontrolowali jego walizki, w których znaleźli zaskakująco dużą ilość biżuterii. Dodatkowo ujawnili także fakturę, z której wynikało, że towar był przeznaczony dla firmy w Białymstoku - relacjonuje Izba Administracji Skarbowej w komunikacie.

Zajęte kosztowności trafiły do magazynu depozytowego, a sprawę będzie prowadził Wydział Dochodzeniowo-Śledczy Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego.

Jak zaznacza Grzegorz Biczyk, zastępca naczelnika tego urzędu, "wprowadzenie na rynek ponad 25 kg biżuterii spowodowałoby uszczuplenie w budżecie państwa na kwotę ponad 500 tysięcy złotych".

Za tego typu czyn grozi kara grzywny, kara pozbawienia wolności albo obie te kary łącznie - podsumowuje.