Kolejne, drobne ewolucyjne zmiany w szkołach podstawowych i średnich i możliwa rewolucja na uczelniach. Tak będzie wyglądał rok 2018 w edukacji i szkolnictwie wyższym przewiduje reporter RMF FM.

zdj. ilustracyjne /Piotr Bułakowski /Archiwum RMF FM

Już od stycznia zmiany czekają pedagogów, bo wchodzi w życie zmieniona Karta Nauczyciela. Będą między innymi nowe zasady urlopu dla poratowania zdrowia i zniknie stanowisko asystenta nauczyciela. Od 1 stycznia 2018 r. o przyznaniu nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia decydować będzie tylko lekarz medycyny pracy, a nie jak dotychczas lekarz pierwszego kontaktu. Skierowanie na badanie do lekarza medycyny pracy będzie wystawiał nauczycielowi dyrektor szkoły.

Będą też nowe zasady finansowania oświaty. Na przykład szkoły dla dorosłych część dotacji dostaną za efekt, czyli zdane egzaminy, a nie za liczbę uczniów. Od września w szkołach podstawowych pojawi się kolejna, ósma klasa.

Zmiany w szkolnictwie wyższym zależą od decyzji politycznych. Właśnie skończyły się konsultacje społeczne nad tak zwaną Ustawą 2.0, czyli konstytucją dla nauki. Jeżeli wejdzie w życie to uczelnie dostaną więcej funduszy, ale będą musiały więcej wymagać od studentów i kadry. Na razie pomysł reformy wzbudził opór wśród części polityków PiS-u.

(j.)