Jednak by weszła w życie, musi zostać przyjęta w ogólnonarodowym referendum. Od połowy 1999 roku Kosowo jest pod administracją ONZ.
Albańczycy, którzy stanowią ogromną większość ludności Kosowa, domagają się niepodległości, co Belgrad odrzuca i proponuje prowincji szeroką autonomię.