RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Byli więźniowie chcą odszkodowań

Publikacja: Czwartek, 23 lutego (12:39) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Odszkodowań w wysokości 350 tys. zł i 150 tys. zł za złe warunki podczas odbywania kary w Zakładzie Karnym w Rawiczu w Wielkopolsce domaga się od Skarbu Państwa dwóch byłych rawickich więźniów. Procesy w tej sprawie mają ruszyć 1 i 27 marca.

Byli więźniowie w swych pozwach skarżą się m.in. na złą lokalizację zakładu, stan toalet oraz na to, że musieli przebywać w zbyt małych i ciemnych celach. W pozwach napisali też, że byli zmuszeni do wdychania dymu tytoniowego – osadzono ich, choć są osobami niepalącymi, razem z palącymi więźniami. To wg nich odbiło się na ich zdrowiu.

Ale gdyby nawet przyjąć takie domniemanie, że tak jest jak przedstawiono to w pozwach, to przecież nie pociąga to automatycznie odszkodowania. Musi powód wykazać, że to miało jakieś ujemne konsekwencje dla niego, dla jego zdrowia psychicznego czy fizycznego - wyjaśnił rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Poznaniu Piotr Górecki.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Dalsza część artykułu pod materiałem video: