RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Znów waloryzacja rent co roku

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Od przyszłego roku emerytury i renty będą corocznie waloryzowane - zapowiedział Jarosław Kaczyński. Premier zapewnił, że będą na to pieniądze w budżecie, bo jak podkreślał - <i>pozwala na to dobra sytuacja gospodarcza.</i>

Będziemy mieli do czynienia ponownie z coroczną rewaloryzacją rent i emerytur (...). To będzie inflacja plus dwadzieścia procent wzrostu płac - tak jak zapowiadaliśmy - powiedział premier. Jarosław Kaczyński wyjaśnił, że decyzja o przywróceniu waloryzacji zapadła po uzgodnieniu z wicepremier, minister finansów Zytą Gilowską.

Realny wzrost wynagrodzeń dla emeryta czy rencisty uzyskującego najniższe świadczenie w wysokości 523,69 zł wzrośnie od marca przyszłego roku o co najmniej 24 złotych. Koszty waloryzacji w przyszłym roku mają wynieść ok. 5,7 mld złotych. Zaś w ciągu najbliższych pięciu lat będzie to 30 mld zł.

Obecnie waloryzacja rent i emerytur jest przeprowadzana co trzy lata, chyba że skumulowany wskaźnik inflacji przekroczy 5 proc. Resort pracy przygotował już projekt ustawy, który zakłada od 2008 r. coroczną waloryzację na poziomie wskaźnika inflacji zwiększonego o 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: