Wyniki Rankingu "Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego" przedstawiono podczas konferencji zorganizowanej w gmachu Sejmu RP. Współorganizatorem konferencji jest Sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego, która również wspiera promocję najlepszych polskich samorządów, wyłaniając Laureatów Konkursu "Teraz Polska" dla Gmin.

Oceniany był rozwój wszystkich jednostek samorządowych w Polsce w 2011 roku, z zachowaniem podziału na 4 grupy: gminy wiejskie, miejskie, miejsko-wiejskie oraz miasta na prawach powiatu. Poniżej przedstawiamy pierwsze 10 najlepszych samorządów w każdej kategorii:

Miasta na prawach powiatu:

1. m.st. Warszawa
2. Poznań
3. Przemyśl
4. Sopot
5. Gdańsk
6. Krosno
7. Wrocław
8. Kielce
9. Katowice
10. Toruń

Gminy miejskie:

1. Krynica Morska
2. Łeba
3. Pruszcz Gdański
4. Puławy
5. Bieruń
6. Kołobrzeg
7. Węgrów
8. Lubawa
9. Sucha Beskidzka
10. Gorlice

Gminy miejsko-wiejskie:

1. Nowe Warpno
2. Polkowice
3. Międzyzdroje
4. Bogatynia
5. Ożarów Mazowiecki
6. Kórnik
7. Zbąszynek
8. Grodzisk Wielkopolski
9. Niepołomice
10. Swarzędz

Gminy wiejskie

1. Kleszczów
2. Puchaczów
3. Kobierzyce
4. Tarnowo Podgórne
5. Suchy Las
6. Komorniki
7. Ornontowice
8. Rewal
9. Stepnica
10. Wielka Nieszawka

Zrównoważony rozwój to taki, w którym poszczególne rodzaje zasobów gminnych (w tym zasobów naturalnych) są wykorzystywane racjonalnie, przez co rozwój gminy jest trwały i odbywa się bez szkody dla przyszłych pokoleń. Głównym celem tego zestawienia jest próba prezentacji najlepiej rozwiniętych miast i gmin w Polsce oraz analiza głównych czynników rozwoju. Racjonalne wykorzystywanie zasobów gminnych, wieloletni plan na jej rozwój, a przede wszystkim kontrola realizacji tego planu, przy jednoczesnej deklaracji do poszanowania środowiska naturalnego jest obecnie jednym z podstawowych i najważniejszych zadań każdej jednostki samorządowej.

Rokrocznie prof. Eugeniusz Sobczak z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej wraz ze swoim zespołem dokonuje porównania i oceny wszystkich polskich samorządów. Głównym celem takiego zestawienia jest prezentacja oraz nagrodzenie najlepiej rozwijających się jednostek, spośród wszystkich w Polsce. Ranking jest też podstawą do określania ich słabych i mocnych stron, co stanowi bazę do formułowania celów i uwzględniania najważniejszych czynników w dalszym ich rozwoju. Badanie oparte na danych Głównego Urzędu Statystycznego daje gwarancję niezależności i rzetelności rankingu, który przekrojowo pokazuje jak rozwijają się wszystkie gminy i województwa w Polsce.  

Ranking opiera się na analizie 16 wskaźników GUS obejmujących trzy zasadnicze obszary funkcjonowania wszystkich jednostek samorządowych: gospodarczy, społeczny oraz ochronę środowiska.

Oczywiście osiągane rezultaty zależą od wielu czynników, wśród których należy wymienić doświadczenie samorządów oraz wynikającą z tego ciągłość działań rozwojowych, potencjał gospodarczy i charakter administracyjny. W związku z powyższym przygotowano cztery rankingi, a mianowicie ranking gmin miejskich, miejsko-wiejskich i wiejskich, a także miast na prawach powiatu.