RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Ziemia oddala się od Słońca

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

<i>Co 100 lat o 10 m oddalamy się od Słońca</i> - twierdzą naukowcy. Fakt ten został potwierdzony przez nowe wyliczenia ekspertów, którzy jeszcze raz poddali systematycznemu badaniu dane dotyczące planet z ostatnich 120 lat.

Zwiększanie się odległości pomiędzy Słońcem a Ziemią jest często tłumaczone spadkiem masy Słońca w wyniku wydzielania energii. W mniejszym stopniu ów fenomen jest również efektem zjawiska pływów. Pływy (przypływy i dopływy) to zjawisko okresowej zmiany poziomu mórz i oceanów wywołane przyciąganiem Słońca czy Księżyca.

Jednak, zdaniem niemieckiego naukowca Clausa Laemmerzahla, przyczyny wzrostu odległości pomiędzy Słońcem a Ziemią nie można wytłumaczyć zasadami grawitacji.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: