RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Zbyt droga karta pojazdu z importu

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

500 złotych za wydanie karty pojazdu sprowadzonego z zagranicy - to przepis niezgodny z prawem. Tak uznał Trybunał Konstytucyjny. TK dał 3 miesiące na wprowadzenie nowych przepisów, które zmniejszą wysokość tej opłaty.

Resort infrastruktury podwyższył opłatę za kartę pojazdu na mocy rozporządzenia, a tego rodzaju opłaty – jak wyjaśnił trybunał - mogą być ustalane tylko w ustawie. Wg obecnych przepisów, cena karty pojazdu, prócz kosztów produkcji i dystrybucji, zawiera także koszt złomowania samochodu, a to także jest niezgodne z prawem.

Trybunał dał 3 miesiące, by to wadliwe rozporządzenie zmienić. Oznacza to, że do końca kwietnia za kartę pojazdu trzeba będzie płacić po starej cenie, a później już znacznie mniej. Do tej pory kalkulowaliśmy to na poziomie 75 złotych - mówi Piotr Mikiel, wicedyrektor departamentu prawnego ministerstwa. Warto więc poczekać do maja z zakupem auta z importu.

Źródło: brak

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: