RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Zapłacisz akcyzę, zanim sprzedaż sprowadzony samochód

Publikacja: Czwartek, 17 lipca (17:25) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Jeżeli sprowadzasz samochód zza granicy i masz zamiar go sprzedać zanim go zarejestrujesz - musisz zapłacić akcyzę. Taką decyzję podjął Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Najwięcej na tej decyzji stracą ci, którzy przewożą samochody na handel. Nawet, jeżeli po sprowadzeniu samochodu do Polski, nie zarejestrują go na siebie, będą musieli uiścić opłaty.

Stawki akcyzy zależą od pojemności silnika. Do dwóch litrów -3,1 procent wartości pojazdu, powyżej dwóch litrów – 13,6 procent. Nie stracą natomiast klienci, bo nie powinno mieć to większego wpływu na ceny. Europejski Trybunał Sprawiedliwości zdecydował, że polska akcyza od samochodów sprzedawanych przed pierwszą rejestracją nie jest sprzeczna z unijną dyrektywą o VAT. Dlatego akcyzę trzeba będzie płacić bez względu na to, w jakim celu przywozi się do Polski używane auto.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Dalsza część artykułu pod materiałem video: