Niedaleko ruin Pompei - miasta zniszczonego w pierwszym wieku przez lawę z Wezuwiusza - powstał podmorski park archeologiczny. Od dziś pod wodą można oglądać część miasta, które kiedyś znajdowało się nad zatoką, ale przykryło je wdzierające się w ląd morze.

Ląd sięgał kiedyś 400 metrów dalej w morze niż dzisiaj. Te 400 metrów to domy i aleje starożytnych Pompeji, które obecne znajdują się pod wodą. Od dziś ten szczególnie interesujący podwodny park archeologiczny można zwiedzać.

Państwo oddało na cztery lata prawo do zarządzania tym obszarem prywatnej spółce. Ogrodziła ona obszar bojami i nie dopuszcza tam żadnych nieproszonych gości. Mury, kolumny i mozaiki mogą wraz z przewodnikiem oglądać na razie tylko nurkowie.

Od września jednak obraz z dna morza będzie można oglądać na telebimie ustawionym na łodzi przycumowanej w pobliżu. Przez najbliższe trzy miesiące będzie to jednak raj wyłącznie dla nurków.

Ciekawe do obejrzenia są zwłaszcza dwie dobrze zachowane wille rzymskie z kolumnami, marmurowymi posadzkami i mozaikami. Ponoć w patio jednej z nich stoją jeszcze dwa fotele dla gości.

14:45