Szwecja wstrzymała wydawanie zgody na polowania na wilki w sezonie 1965-1966. Wówczas to okazało się, że zwierzętom grozi wyginięcie. Jednak po ponad 30 latach liczba wilków znacznie wzrosła, co zaczęło budzić sprzeciw hodowców owiec. Ponadto zwierzęta zaczęły się pojawiać na przedmieściach.
W październiku ubiegłego roku parlament w Sztokholmie zadecydował, że populacja wilków może liczyć maksymalnie 210 osobników.