RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Większa niezależność dla Katalonii

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Hiszpański parlament zatwierdził statut przyznający Katalonii większą niezależność od Madrytu. Dokument o autonomii dla północno-wschodniego regionu Hiszpanii przyjęto mimo sprzeciwu opozycji i katalońskich nacjonalistów.

Za przyjęciem nowego statutu Katalonii głosowało 189 posłów, a przeciwko reformie padły 154 głosy. W praktyce oznacza to między innymi, że Katalonia sama będzie decydowała o polityce podatkowej. Co prawda podatki będą odprowadzane do wspólnej państwowej kasy, ale ich wysokość będzie ustalana co roku.

Katalonia jako autonomiczny region będzie też samodzielnie reprezentować się za granicą - uzyska między innymi własne przedstawicielstwo przy Unii Europejskiej.

Teraz statut będzie poddany pod głosowanie w Senacie, gdzie najprawdopodobniej także zostanie przyjęty.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: