RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Węgry: Koniec z bezpłatną służbą zdrowia

Publikacja: Czwartek, 15 lutego (19:08) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Węgry wycofują się z bezpłatnej służby zdrowia. Rząd w Budapeszcie wprowadził reformę systemu zdrowia publicznego, zgodnie z którą od węgierscy pacjenci będą płacić za wizytę u lekarza oraz za każdy dzień pobytu w szpitalu kwotę 300 forintów, czyli 4,5 zł.

Opłaty te mają przynieść budżetowi co najmniej 20 mld forintów rocznie (80 mln euro). Suma ta będzie wykorzystana na modernizację placówek służby zdrowia i podwyżki płac dla pracowników branży.

Zapłata nie będzie wymagana w przypadku pacjentów poniżej 18. roku życia, badań kontrolnych, przy wzywaniu pogotowia i wizytach kobiet ciężarnych.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: