Przygotowany przez rząd premiera Gordona Bajnaia pakiet oszczędnościowy zawiera znaczne cięcia w sferze socjalnej, które dotkną m.in. sektor publiczny i emerytów. Państwowe wydatki miałyby zostać obcięte w ciągu obecnego i przyszłego roku o 850-900 miliardów forintów, czyli prawie 3 miliardy euro.
Premier zapowiedział m.in. likwidację od przyszłego roku trzynastej pensji w sektorze publicznym, zamrożenie wynagrodzeń w administracji publicznej oraz dodatków rodzinnych na dwa lata. Emeryci mieliby zostać pozbawieni trzynastej emerytury.
Dług publiczny Węgier wynosi obecnie 75-80 procent PKB, a bezrobocie wzrosło do 9,5 procent. Analitycy uważają, że kraj dotknie w tym roku nawet 6-procentowa recesja.