Warszawiacy to ludzie szczęśliwi, znający swoją wartość i narzekający mniej niż mieszkańcy innych polskich miast - taki przynajmniej obraz wyłania się z badań naukowców z Instytutu Spraw Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Warszawa to miasto szans i ogromnych możliwości ze względu na bogaty rynek pracy i to, że jest to metropolia. I to metropolia – jak dodaje profesor z Uniwersytetu Warszawskiego, która kojarzy się z wielkim światowym życiem.

A to potrafi działać jak magnes: Wielu ludzi dobrze się czuje, mając świadomość, że za rogiem może spotkać jakiegoś zagranicznego gościa.

Z badań wynika też, że Warszawiacy uważają stolicę za miasto ładne i przyjazne: Warszawa jest miastem zielonym, jest dużo parków.

Jednak stolica to nie ideał – ma też i wady, które jej mieszkańców niejednokrotnie wyprowadzają z równowagi – jest zatłoczona, zakorkowana i droga. No ale cóż, w życiu trudno o ideały...

Współczesna ziemia obiecana – jak wynika z badań - to jednak nie miasto Warszawiaków. Ponad połowa jej mieszkańców to ludzie, którzy się w niej nie wychowali, ale przyjechali do Warszawy jakiś czas temu na studia czy do pracy.

Nie każdy przyjezdny stolicę kocha, lecz wielu właśnie przyznaje, że jest to miasto wielkich możliwości, a tym samym łatwiej w nim znaleźć szczęście niż gdzie indziej.

Na początku Warszawa mnie przerażała – wielkie miasto, tylu ludzi, nie wiadomo, gdzie się podziać. Ale z biegiem lat polubiłem to miasto i teraz potrafię się tu odnaleźć - mówi jeden z przyjezdnych. Posłuchaj: