RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Unijny kompromis w sprawie wódki

Publikacja: Środa, 13 września (07:43) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Polska idzie na kompromis w unijnej wojnie o wódkę -dowiedziała się korespondentka RMF w Brukseli.

Do tej pory Warszawa twierdziła, że wódka to tylko trunki wyprodukowane z ziemniaków lub zboża. Komisja Europejska, wspierana przez Francję czy Hiszpanię, żądała natomiast, by za wódkę uznać napoje wytwarzane praktycznie z czego tylko się da.

Teraz Warszawa zgodziła się, by wódką nazywać także alkohol wytwarzany z buraków cukrowych, czyli z melasy, produktu ubocznego powstającego przy produkcji cukru.

Na razie Polska odrzuca unijną propozycję podwójnego etykietowania. Nazwa "wódka" miałaby się też znajdować na butelkach z wódką z jabłek czy winogron. Producent musiałby jednak zaznaczyć, że jest to np. wódka winogronowa. Polscy negocjatorzy twierdzą, że takie etykiety będą mylić konsumentów.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Dalsza część artykułu pod materiałem video: