Liczebność wojsk rosyjskich w regionie Półwyspu Krymskiego stale rośnie, a rosyjska Flota Czarnomorska zablokowała okręty ukraińskiej marynarki wojennej w zatokach w pobliżu Sewastopola - powiedział p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow. Zaapelował do władz rosyjskich o zaprzestanie "agresji i piractwa".


23:00 Zamykamy relację minuta po minucie. Wznowimy ją natychmiast, jeśli tylko stanie się coś ważnego. Dziękujemy, że byliście z nami!

22:42 Unia Europejska zdecydowanie potępia oczywiste pogwałcenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy poprzez agresję ze strony rosyjskich sił zbrojnych - czytamy w konkluzjach nadzwyczajnego posiedzenia unijnej Rady Spraw Zagranicznych, która zebrała się w w Brukseli, by omówić sytuację na Ukrainie.

Na spotkaniu unijnych szefów dyplomacji oraz wysokiej przedstawiciel ds. zewnętrznych i polityki bezpieczeństwa Catherine Ashton Polskę reprezentował minister Radosław Sikorski.

22:40 To Wiktor Janukowycz zwrócił się w liście do prezydenta Rosji Władimira Putina z prośbą o interwencję zbrojną na Ukrainie - oświadczył w Nowym Jorku ambasador Rosji przy ONZ Witalij Czurkin. 

22:30 "Z analiz polskiego wywiadu wynika, że w ostatnich latach Moskwa intensywnie zakładała na Ukrainie organizacje społeczne skupiające ludność rosyjską i prorosyjską" - donosi "Rzeczpospolita". "W ten sposób Rosjanie dysponują nieformalną siecią instytucjonalną, niezależną od oficjalnej władzy w Kijowie" - dodaje.

22:10 Patrząc na rosyjskie transportery opancerzone na ulicach Symferopola warto zdać sobie sprawę, że autorytarna Rosja rozszerzająca swoje wpływy u wschodnich granic Unii Europejskiej to nie tylko drobna niedogodność, związana z koniecznością znoszenia naruszeń praw człowieka czy utrudnień w handlu. To realne zagrożenie, którego przyczyna tkwi w charakterze systemu władzy w Rosji - pisze w komentarzu dla RMF 24 politolog Łukasz Fyderek. PRZECZYTAJ CAŁY TEKST!

21:52 Stawką w kryzysie ukraińsko-rosyjskim nie jest Krym, choć jest on na pierwszym planie, lecz sama Ukraina, przyszły konstytucyjny model tego państwa i polityczne wpływy Rosji - ocenia James Sherr, ekspert think tanku Chatham House. Celem minimum z punktu widzenia Rosji jest uczynienie z Ukrainy niestabilnego kraju, którym nie da się rządzić. Celem maksimum jest nie tylko przywrócenie uległości Ukrainy wobec Rosji, ale skodyfikowanie jej z błogosławieństwem Zachodu - dodaje.

21:40 Rosja stanęła "po złej stronie historii", decydując się na wojskową interwencję na Ukrainie - oświadczył prezydent USA Barack Obama. Dalsze działania militarne Rosji na terytorium Ukrainy okażą się dla niej "kosztownym przedsięwzięciem" - dodał.

21:20 Bank Centralny Rosji ogłosił w poniedziałek wieczorem, że ma jeszcze pole manewru, by stabilizować kurs rubla. Rosyjska waluta spadła do rekordowo niskiego poziomu; panikę inwestorów spowodowała decyzja Moskwy o ewentualnej interwencji wojskowej na Krymie.

21:10 Parapsychologia wyjaśniać ma zjawiska wywołane przez siły, zdające się posiadać charakter inteligentny lub przez nieznane moce utajone w umyśle człowieka. Tylko o czym myśli Władimir Władimirowicz Putin? Jeśli podjął decyzję o inwazji swoich wojsk na Ukrainę, to przemyślał na pewno scenariusz tego thrillera na kilka najbliższych tygodni - pisze nasz dziennikarz Tomasz Staniszewski w zapowiedzi porannych faktów. Jego cały wpis znajdziecie TUTAJ!

21:04 Dwa mikrobusy i trzy ciężarówki z uzbrojonymi ludźmi przedarły się przez punkt graniczny przeprawy promowej w ukraińskim Kerczu, nad Cieśniną Kerczeńską, oddzielającą Rosję od Krymu - podała ukraińska straż graniczna.

20:52 Rosja stanęła "po złej stronie historii", decydując się na wojskową interwencję na Ukrainie - oświadczył prezydent USA Barack Obama. Dalsze działania militarne Rosji na terytorium Ukrainy okaże się dla niej "kosztownym przedsięwzięciem" - dodał. Sytuację na Krymie określił jako "głęboko niepokojącą".

20:38 "Jeżeli w najbliższych godzinach Rosja nie osłabi napięcia na Krymie, podejmiemy decyzję o konkretnych sankcjach!" - to ultimatum postawione Władimirowi Putinowi przez szefa francuskiej dyplomacji Laurenta Fabiusa.

20:36 Na wniosek Polski zbierze się we wtorek Rada Północnoatlantycka (NAC) - poinformował szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Ambasadorowie państw NATO spotkają w trybie artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego. Artykuł ten stanowi, że strony traktatu "będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze stron".

20:16 Minister obrony narodowej Ukrainy Ihor Teniuch powiedział, że Rosja bezprawnie zwiększyła liczebność swoich wojsk na Ukrainie do około 16 tys.

Około 5,5 tys. żołnierzy wojsk specjalnych zostało przemieszczonych z Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy. W ten sposób liczebność wojsk rosyjskich wzrosła do 16 tys. - oświadczył. Jak podkreślił, jest to ostre złamanie porozumienia dotyczącego stacjonowania Floty Czarnomorskiej na Krymie.

20:01 Stany Zjednoczone mają szeroki zakres możliwości odpowiedzi na działania Rosji, jeśli napięcie na Ukrainie będzie eskalować. Obecnie Waszyngton przygotowuje sankcje przeciwko Moskwie - oświadczyła w poniedziałek rzeczniczka Departamentu Stanu USA.

19:44 Ukraińskie MSZ skierowało do UE, USA i NATO pismo z prośbą o pomoc w zapewnieniu ochrony obiektów jądrowych na swoim terytorium. Dodało, że Rosja złamała szereg zapisów dwustronnych porozumień.

Jeśli chodzi o ochronę obiektów jądrowych na terytorium Ukrainy, to skierowaliśmy do UE, USA i NATO pisma, że mogą one być zagrożone. Sądzę, że nasi partnerzy dokładnie analizują, czy można to zrobić. Ale myślę, że nikt nie chce dopuścić do tego, by nastąpiła katastrofa podobna do czarnobylskiej - powiedział szef dyplomacji Andrij Deszczyca.

19:39 Jeśli ze strony Rosji nie nastąpi deeskalacja, UE zdecyduje, jakie to będzie miało konsekwencje dla relacji UE-Rosja - powiedziała Ashton na konferencji prasowej. 

19:30 Liczebność wojsk rosyjskich w regionie Półwyspu Krymskiego stale rośnie, a rosyjska Flota Czarnomorska zablokowała okręty ukraińskiej marynarki wojennej w zatokach w pobliżu Sewastopola - powiedział p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow. Zaapelował do władz rosyjskich o zaprzestanie "agresji i piractwa".

19:28 Wzywamy Rosję do natychmiastowego wycofania swoich żołnierzy do miejsc, gdzie na stałe przebywają  na podstawie porozumienia o stacjonowaniu Floty Czarnomorskiej na Krymie - powiedziała szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

19:22 Grupa prorosyjskich demonstrantów, która zajęła gmach administracji obwodowej w Doniecku, ogłosiła się legalną władzą w obwodzie. Mianowany przez władze w Kijowie szef władz obwodu Serhij Taruta oznajmił, że unieważni ich decyzje.

19:02 W związku z sytuacją na Ukrainie Biały Dom odwołuje delegację prezydencką na paraolimpiadę w rosyjskim Soczi - poinformowała rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu Caitlin Hayden. Prezydent Barack Obama w dalszym ciągu zdecydowanie wspiera wszystkich sportowców, którzy wystartują w paraolimpiadzie, i życzy im wielu sukcesów w ich zmaganiach - zaznaczyła.

19:00 Przewodniczący Rady Europejskiej Hermann Van Rompuy: w czwartek nadzwyczajny szczyt UE ws. Ukrainy.

18:57 "Kompletną bzdurą" nazwał niewymieniony z nazwiska przedstawiciel sztabu Floty Czarnomorskiej "powtarzające się od kilku dni doniesienia o rzekomo planowanych brutalnych działaniach przeciwko naszym ukraińskim kolegom".

18:48 "Decyzja o wejściu wojsk rosyjskich na Ukrainę byłaby brzemiennym w skutkach błędem dla Europy i dla Rosji" - mówił Radosław Sikorski na konferencji prasowej.

18:40 Wiceprezydent USA Joe Biden wezwał w rozmowie telefonicznej premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa do wycofania rosyjskich sił z Ukrainy - poinformował Biały Dom.

18:24 Rosyjska Flota Czarnomorska twierdzi, że nie ma planów ataku na ukraińskie wojskowe jednostki na Krymie - podała agencja prasowa Interfax.

18:20 Jeśli nie dojdzie do deeskalacji sytuacji na Krymie, wówczas UE zrewiduje stosunki z Rosją i rozważy sankcje wizowe i finansowe - mówił szef resortu spraw zagranicznych.

18:17 UE uznała, że to, co zrobiła Rosja na Krymie, jest aktem agresji - powiedział Radosław Sikorski.

18:11 Radosław Sikorski apeluje do Rosji: Nie wchodźcie na Ukrainę.

18:07 W Kijowie z premierem Arsenijem Jaceniukiem spotkał się szef brytyjskiej dyplomacji, William Hague. Jak ten gest solidarności odebrano na Wyspach? Posłuchajcie relacji!

17:42 Krytyka ze strony NATO rosyjskich działań na Krymie nie pomoże w ustabilizowaniu sytuacji na Ukrainie - twierdzi rosyjskie MSZ. Sojusz oświadczył, że Moskwa zagraża pokojowi i bezpieczeństwu w Europie. 

17:24 Gaz na Ukrainie podrożeje aż o jedną trzecią - z obecnych 268 dolarów do 400 dolarów za tysiąc metrów sześciennych - donosi wysłannik RMF FM do Kijowa, Krzysztof Berenda. Tym samym Gazprom zabiera Ukrainie rabat na dostawy, który został przyznany Kijowowi w połowie grudnia w zamian za rezygnację ze stowarzyszenia z Unią Europejską. Rosyjscy oficjele mówią, że o rabacie nie może być mowy, skoro Kijów cały czas ma nieopłacone rachunki na półtora miliarda dolarów.

17:05 Przewodniczący Dumy Państwowej Siergiej Naryszkin oświadczył, że nie ma na razie konieczności użycia rosyjskich sił zbrojnych na Ukrainie - podała agencja RIA-Nowosti.

16:58 Czołgi w bazie wojskowej we Lwowie.

16:55 Ekspert w rozmowie z korespondentem RMF FM Markiem Gładyszem o sytuacji na Ukrainie: Na celowniku Putina będą kraje bałtyckie i Polska.

16:32 Rosja może planować dalsze wtargnięcia na terytorium Ukrainy, o czym świadczy m.in. koncentracja sprzętu wojskowego na granicy z obwodami charkowskim, ługańskim i donieckim - oświadczył rzecznik MSZ Ukrainy Ewhen Perebyjnis.

16:26 Dowódca Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej Aleksandr Bitko postawił ukraińskim żołnierzom ultimatum - powiedział agencji Interfax-Ukraina przedstawiciel ukraińskiego Ministerstwa Obrony. "Jeśli do godziny 5 dnia jutrzejszego nie poddadzą się, rozpocznie się rzeczywisty szturm pododdziałów i jednostek sił zbrojnych Ukrainy na całym Krymie" - powiedział przedstawiciel resortu.

16:20 Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy oświadczyła, że przeprowadzenie jakiegokolwiek miejscowego referendum zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem jest niemożliwe. Referendum zapowiedziano m.in. na Krymie.

16:12 Rosyjski urząd nadzorujący media RosKomNadzor zablokował na wniosek prokuratury dostęp do 13 stron na popularnym portalu społecznościowym Vkontakte, na których publikowane były informacje dotyczące protestów na Ukrainie.

15:45 Wypowiedź sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego zawierająca groźby wobec Rosji  "jest nie do przyjęcia", a decyzja państw G7 o zawieszeniu przygotowań do czerwcowego szczytu G8 w Soczi jest bezpodstawna - oświadczyło rosyjskie MSZ.

15:37 Apel Witalija Kliczki [nagranie w języku ukraińskim]: Wspierajcie niepodległość i integralność terytorialny Ukrainy!

15:28 Sztab floty wojennej Ukrainy w Sewastopolu został zablokowany przez rosyjskich żołnierzy po tym, jak marynarze odmówili przejścia na stronę władz Krymu - powiedziało agencji Interfax-Ukraina źródło w sztabie.

"Po tym, jak mianowany 2 marca dowódca marynarki wojennej Ukrainy Denis Berezowski (odwołany dzień później przez p.o. prezydenta Ołeksandra Turczynowa - PAP) zjawił się w ukraińskim sztabie i przekonywał oficerów do przejścia do marynarki wojennej Krymu, a oficerowie zadeklarowali wierność przysiędze (narodowi Ukrainy), teren wokół ogrodzenia sztabu został zablokowany przez rosyjskie siły specjalne" - powiedziała wspomniana osoba.

15:06 Ukraińcy, z którymi rozmawiał reporter RMF FM Krzysztof Kot, są wdzięczni, że świat się od nich nie odwrócił. To dla nich bardzo ważne, ponieważ zdają sobie sprawę z dysproporcji militarnych między nimi a Rosją.

15:03 Na Krymie nikt już nie liczy się z decyzjami Kijowa - donosi z Symferopola nasz specjalny wysłannik Przemysław Marzec. Posłuchaj jego relacji:

14:59 Rząd Niemiec traktuje interwencję rosyjską na Krymie jako "nie do przyjęcia" i koncentruje się na wznowieniu dialogu politycznego pomiędzy Rosją i Ukrainą oraz na konkretnej pomocy dla Kijowa - powiedział rzecznik rządu Steffen Seibert. Na Krymie mamy do czynienia z rosyjskimi działaniami, których nie można zaakceptować - dodał. Jego zdaniem "nie jest jeszcze za późno na pokojowe rozwiązanie kryzysu.

14:50 Nowa atrakcja turystyczna na Krymie. Zdjęcia z rosyjskimi żołnierzami - podaje Kiyev Post.

14:46 "Zgoda na sankcje wobec Rosji będzie bardzo trudna" - mówi w rozmowie z korespondentką RMF FM w Brukseli Katarzyną Szymańską-Borginon jeden z europejskich dyplomatów. "Aby zastosować takie rozwiązanie potrzebna jest jednomyślność, a kraje UE są w tej kwestii podzielone" - dodaje. Polecamy wpis naszej dziennikarki: Co z sankcjami? UE "stanowczo potępi" działania Rosji

14:38 A tyle kosztował dziś około południa rubel. Zdjęcia sprzed kantoru w Moskwie publikują agencje:

14:35 Ukraina może zamknąć granicę z Rosją - twierdzi w Kijowie Ołeh Tiahnibok, lider "Swobody". Jego zdaniem na Krymie mogą pojawić się umocnione punkty kontrolne ukraińskich pograniczników. Jednak jak donosi z Symferopola specjalny wysłannik RMF FM Przemysław Marzec z decyzjami Kijowa nikt się tam nie liczy.

14:33 Ukraina i Rosja już mają za sobą najpoważniejszą fazę kryzysu w stosunkach - ocenił premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk na spotkaniu z przedstawicielami europejskiego biznesu w Kijowie. Myślę, że już mamy za sobą najpoważniejszą fazę kryzysu w stosunkach między Ukrainą i Rosją. Mam nadzieję, że słowa, które powiedział mi rosyjski premier (Dmitrij) Miedwiediew, że decyzji o wprowadzeniu wojsk nie podjęto, odpowiada rzeczywistości - oświadczył.

Według niego podpisanie przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z UE otworzy nowe możliwości przed stosunkami Kijów-Moskwa. Ukraina nie tylko zbliża się do Unii Europejskiej. Ukraina podpisze umowę stowarzyszeniową z UE, która powinna otworzyć dodatkowe możliwości dla stosunków rosyjsko-ukraińskich. W żadnym wypadku nie będzie ona przeszkodą - powiedział.

Zapewnił, że Kijów jest gotów na "nową jakość" w stosunkach z Rosją, w których Ukraina stanowi część wielkiej przestrzeni europejskiej.

14:30 Sytuacja na Krymie nie wpłynie na tranzyt do Europy rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy - zapewnił minister energetyki Ukrainy Jurij Prodan. Z kolei rosyjski Gazprom nie wyklucza zakłóceń w dostawach gazu do Europy przez Ukrainę.

14:22 Jaki scenariusz wydarzeń wokół Ukrainy jest - Waszym zdaniem - najbardziej prawdopodobny? Głosujcie!

14:15 Falę krytyki wywołała w Szwecji wypowiedź premiera Fredrika Reinfeldta, który w wywiadzie dla Szwedzkiego Radia uznał, że "reakcja Rosji na niepokój mniejszości rosyjskiej na Krymie i we wschodniej Ukrainie jest do pewnego stopnia zrozumiała".

14:00 Prorosyjscy demonstranci wdarli się do gmachu administracji obwodowej w Doniecku. 

Rano ponad 2 tysiące osób z rosyjskimi flagami protestowało na zewnątrz przeciwko mianowaniu szefem obwodu oligarchy Serhija Taruty. Jak informuje portal ZN.ua, demonstranci odepchnęli żołnierzy wojsk wewnętrznych ochraniających budynek i zaczęli wyłamywać drzwi oraz wybijać okna. Milicja nie interweniowała. Tłum skandował "Rosja" i "Milicja z narodem".

13:44 Bank centralny Rosji sprzedał około 10 mld dolarów, by powstrzymać osłabianie się rubla. Jak szacują moskiewscy dealarzy walutowi, na których powołuje się Reuters, to 2 procent rezerw w walutach obcych i złocie. Sęk w tym, że operacja nic nie dała.

Również na rynku akcji w Rosji od rana trwa gwałtowna wyprzedaż. Inwestorzy sprzedają wszystko - od akcji banków po papiery spółek energetycznych i surowcowych. Analitycy podliczyli, że łączna kapitalizacja spółek notowanych na giełdzie w Moskwie spadła w ciągu kilku godzin o 2 bln rubli, czyli około 55 mld dolarów. To niewiele więcej, niż Rosję kosztowała organizacja zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi (50 mld dolarów).

13:37 Przez niepokoje na Krymie ceny gazu na Zachodzie idą w górę. W Wielkiej Brytanii i Holandii wzrosły dziś o mniej więcej 10 procent, a w Niemczech o 8,1 procent.

Wydarzenia związane z konfliktem na Ukrainie śledzimy na RMF 24 na bieżąco:

Niedziela minuta po minucie: Zobacz trzecią część relacji.
Niedziela minuta po minucie: Zobacz drugą część relacji.
Niedziela minuta po minucie: Zobacz pierwszą część relacji.