RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Trzy lata temu w Halembie wybuchł metan...

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

To była jedna z największych katastrof górniczych w Polsce po wojnie. Dokładnie trzy lata temu po wybuchu metanu i pyłu węglowego na głębokości tysiąca metrów w kopalni Halemba w Rudzie Śląskiej zginęło 23 górników. Dziś odbywają się uroczystości związane z rocznicą tragedii.

Nie mniejsze emocje niż wspomnienie o tragedii budzi teraz proces odpowiedzialnych za katastrofę. Na ławie oskarżonych zasiadło 27 osób, w tym przede wszystkim ludzie kierujący kopalnią. Dziewięć osób już skazano. To pracownicy niższego szczebla, na których ciążyły mniejsze zarzuty. Przyznali się oni do winy i zgodzili dobrowolnie poddać karze.

Główny proces 17 oskarżonych - w tym ludzi z kierownictwa kopalni, którzy zarzuty odpierają - nadal się toczy.

Emocji związanych z procesem nie kryją górnicy. Rozmawiał z nimi reporter RMF FM Marcin Buczek:

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: