Chcemy podnieść krzyk, aby rząd wiedział, że mieszkańcy są stanowczo przeciwko radarowi - powiedział sołtys wsi Jan Neoral.
Przeprowadzony na początku marca sondaż wykazał, że 61 procent czeskiego społeczeństwa jest przeciwna amerykańskim radarom.
W ramach tarczy obrony antyrakietowej Amerykanie chcieliby zlokalizować w Polsce 10 rakiet przechwytujących, a w Czechach - stację radarową. System ten ma ochraniać USA i ich europejskich sojuszników przed atakiem rakietowym ze strony takich państw jak Korea Północna i Iran.