RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Toyoty wykryją pijanych kierowców

Publikacja: Środa, 3 stycznia (06:14) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Pijany kierowca nie pojeździ toyotą. Japoński samochodowy gigant pracuje nad systemem, który nie pozwoli na prowadzenie auta, gdy czujniki wykryją oznaki nadmiernego spożycia alkoholu przez kierowcę - donosi dziennik „Asahi Shimbun”.

Samochody wyposażone w ten nowatorski system, nie pozwolą na uruchomienie silnika, gdy czujniki zainstalowane w kierownicy wykryją nadmierny poziom alkoholu we krwi kierowcy.

Mechanizm będzie również reagował na zbyt brawurowe lub niebezpieczne prowadzenie auta, a specjalna kamera oceni, czy kierowca ostro widzi i koncentruje się na drodze. Gdy system detektorów wyczuje zagrożenie, auto zacznie stopniowo zwalniać, aż do całkowitego zatrzymania.

Gazeta donosi, że Toyota - drugi największy światowy producent aut - planuje rozpocząć instalację takich urządzeń w swoich pojazdach w 2009 r. Podobny projekt rozwija także inny japoński producent samochodów, Nissan.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: