RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

To my odkryliśmy mleko

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

My - mieszkańcy Europy Środkowej - najwcześniej zaczęliśmy pić mleko jako dorośli. Do tej pory naukowcy byli przekonani, że jako pierwsi w mleku rozsmakowali się Skandynawowie. Dla nich było ono bowiem nieocenionym źródłem witaminy D, której brakowało im z powodu małego nasłonecznienia zamieszkiwanych przez nich terenów.

Jednak - przeprowadzone przez naukowców z University College London - badania genu, który umożliwia Europejczykom wchłanianie laktozy także w dorosłym wieku, pokazały, że najwcześniej pojawił się on prawdopodobnie 7,5 tysiąca lat temu wśród ludów tzw. kultury ceramiki wstęgowej, zamieszkujacych tereny od Bałkanów po Polskę. Byliśmy więc pierwsi, ale właśnie przez to mamy mniejsze doświadczenie w produkcji serów. Po prostu nie były nam tak potrzebne jak Europejczykom z Zachodu.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom
Tagi: mleko nauka

Nie przegap

Dalsza część artykułu pod materiałem video: