W sobotę 30-osobowa grupa badaczy udała się do podziemnej groty bez znającego podziemne korytarze przewodnika. Grupa pomyliła drogę i dostała się do strefy, gdzie doszło do tragedii.
Badacze byli członkami Instytutu Astrofizyki Wysp Kanaryjskich oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Przyrody Teneryfy.
Przyczynę śmierci 6 osób ustali sekcja zwłok.