RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

​Szef MSZ Niemiec nie chce Ukrainy w NATO

Aktualizacja: Wtorek, 8 sierpnia (11:00)

Frank-Walter Steinmeier powiedział w Weimarze, że nie widzi możliwości przyjęcia Ukrainy do NATO. Ale dodał, że rząd Niemiec nie przyjął jeszcze ostatecznego stanowiska w sprawie ewentualnej perspektywy członkostwa Ukrainy w Sojuszu.

Mogę sobie wyobrazić formy bardziej intensywnej współpracy z Ukrainą w ramach Rady NATO-Ukraina. Nie widzę natomiast możliwości członkostwa w NATO - powiedział Steinmeier zastrzegając, że to jego osobiste zdanie.

Szef dyplomacji Niemiec wypowiadał się po spotkaniu z ministrami spraw zagranicznych Polski i Francji, Radosławem Sikorskim i Laurentem Fabiusem. Trzej politycy spotkali się w ramach nieformalnego forum dialogu Trójkąta Weimarskiego.

Steinmeier powiedział, że ucieszyły go słowa premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka, który sam mówił o perspektywie wejścia swego kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przypomniał też niedawną wypowiedź prezydenta USA Baracka Obamy o tym, że "Ukraina nie znajduje się na drodze prowadzącej do NATO".

Odnosząc się do aktualnej sytuacji na Ukrainie szef niemieckiej dyplomacji powiedział, że dostrzega "małe oznaki deeskalacji". Wskazał na rozpoczęcie działalności przez obserwatorów OBWE oraz zapowiedź wycofania przez Rosję części oddziałów znad granicy z Ukrainą.

(fg)

Źródło: PAP
Tagi: NATO

Nie przegap

Dalsza część artykułu pod materiałem video: