Afganistan to nie jest państwo porównywalne jeśli chodzi o poziom bezpieczeństwa z jakimkolwiek państwem europejskim. W związku z tym musimy sobie wszyscy zdawać sprawę, że wyjazd wojsk jest obarczony jakimś ryzykiem, ale na pewno nie takim jaki wynika czasami z toczącej się dyskusji w Polsce - w ten sposób Aleksander Szczygło odpowiada na zarzuty, że likwidacja WSI pozbawiła polski kontyngent wywiadowczej ochrony.
Ponad tysiąc żołnierzy trafi do Afganistanu na przełomie marca i kwietnia.