Przez miesiąc szczecinianie mogą głosować na sposób naliczania opłaty za wywóz śmieci. Konsultacje społeczne ruszyły w internecie. Na uruchomionej stronie można obliczyć opłatę, która będzie obowiązywać w zależności od jednej z trzech wybranych metod obliczania.

Od lipca 2013 roku każda gmina w Polsce będzie odpowiadać za wybór firmy, która odbiera śmieci od mieszkańców. W Szczecinie kwestią sporną jest sposób naliczania opłat za odbiór odpadów.

Możliwe są trzy rozwiązania. Pierwszy to wyliczenie obowiązującej stawki na podstawie liczby osób mieszkających w domu lub mieszkaniu. Drugi to wyliczenie kwoty w oparciu o powierzchnię mieszkania. Trzeci, najbardziej zaskakujący mówi o wyliczeniu stawki na podstawie ilości zużywanej wody przez mieszkańców wody. 

Sposób naliczania opłaty wybiorą szczecińscy radni. Wyniki internetowych konsultacji nie będą w tej sprawie decydujące, a jedynie pokażą, który wariant byłby najchętniej przez nich widziany.

Na stronie internetowej konsultuj.szczecin.pl jest zamieszczony jest też kalkulator, dzięki któremu można obliczyć wysokość opłaty za wywóz śmieci w zależności od wybranej metody.