"Sytuacja jest napięta i napięcie rośnie od kilku tygodni. Nie sądzę, żeby to przerodziło się w regularną wojnę" - stwierdził w Rozmowie w samo południe w RMF FM gen. Jarosław Stróżyk, wiceprezes Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju Stratpoints. "Stany Zjednoczone mają doświadczenia z tego regionu i wiedzą, że wchodzenie gdzieś militarnie jest naprawdę bardzo trudne" - dodał. "Trzeba mieć tzw. strategię wyjścia. Co potem? To nie jest tak łatwo: zaatakować, zdobyć. Trzeba wiedzieć, co dalej" - podkreślił.

Wojna już trwa, po obu stronach następują ataki cybernetyczne - mówił gen. Stróżyk. Mam obawę, że przy pewnym nieodpowiedzialnym zachowaniu obydwu stron może nastąpić eskalacja i iskra, która może przerodzić się w wybuch konfliktu regionalnego i nie daj boże światowego - dodał. 


Nawet Stany Zjednoczone nie są w stanie działać samodzielnie i budują swoją koalicję - mówił o zabiegach politycznych administracji USA w regonie gość Rozmowy w samo południe. Tomasz Skory pytał, czy możliwe jest wsparcie krajów z NATO dla interwencji zbrojnej Stanów Zjednoczonych. Jestem w stanie wyobrazić sobie wsparcie kilku krajów, w tym i Polski. Natomiast nie sądzę, żeby było to możliwe ze strony głównych aktorów Paktu, czyli Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy Niemiec - zauważył Stróżyk. 


W mojej ocenie nie jest nam to potrzebne - powiedział o zaangażowaniu Polski w konflikt Stanów Zjednoczonych i Iranu gen. Stróżyk. Nie posłużyłoby to nam, tak samo jak nie posłużyła nam lutowa konferencja (red. Konferencja Bliskowschodnia w Warszawie w lutym 2019 roku). Mamy dość dobrą opinię w Iranie. Jesteśmy jednym z niewielu państw który posiada tam stosunki dyplomatyczne, aktywną ambasadę i powinniśmy budować swoje samodzielne działanie na polu ekonomicznym i dyplomatycznym. Ale polityka chodzi własnymi ścieżkami i niczego nie możemy wykluczyć - podsumował.

Szczerski wiceszefem NATO?


Tomasz Skory pytał też swojego gościa o szanse prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego na objęcie funkcji wiceprzewodniczącego Paktu Północnoatlantyckiego.  Myślę, że mamy szansę - mówił wiceprezes Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju Stratpoints. Wiceszef NATO jest odpowiedzialny za pewne procesy informacyjne, procesy wywiadowcze. Jest to naprawdę znacząca pozycja. Pozostałoby tylko się cieszyć i życzyć powodzenia panu ministrowi Szczerskiemu - dodał nasz gość.

F-35 na polskim niebie


Potrzebujemy tych samolotów, potrzebujemy nowych samolotów i potrzebujemy nowego sprzętu w wojsku - mówił o polskich deklaracjach dotyczących zakupu najnowszych, amerykańskich myśliwców wielozadaniowych F-35 gen. Jarosław Stróżyk. Choć mam wrażenie, że kilka miesięcy temu mówiliśmy, że naszym absolutnym priorytetem jest co innego, czyli obrona przeciwwietrzna, słynne patrioty i dokończenie innych programów - dodał nasz gość i zwrócił uwagę na wciąż niedoprecyzowane warunki tego zakupu. Jeśli prezydent Duda mówi że już kupiliśmy te samoloty, a nawet nie mamy jeszcze wyceny amerykańskiej, to nie wiem czy będzie aż taka okazja. Ale cieszę się z tego, że kupujemy ten sprzęt - podkreślił. 


Opracowanie: