Projekt mówi o łączach energetycznych, np. gazociągach, używanych tylko w razie kryzysu energetycznego – donosi korespondentka RMF, Katarzyna Szymańska-Borginon. Stąd też nazwa „śpiących rurociągów”.
Według Naimskiego, takie połączenie mogłoby w przyszłości powstać między Polską a Niemcami. Rurociągi miałyby być finansowane ze wspólnego budżetu uczestników paktu.