RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Sondaż: Zła wiadomość dla Macrona. Większość Francuzów niezadowolona

Autor: Publikacja: Piątek, 4 stycznia (06:30) Aktualizacja: Piątek, 4 stycznia (06:00)

Trzy czwarte Francuzów jest niezadowolonych z prezydentury Emmanuela Macrona - wynika z sondażu przeprowadzonego dla dziennika "Le Figaro" przez firmy Odoxa i Dentsu Consulting. Większość społeczeństwa oczekuje od władz polityki prowadzącej do zwiększenia dochodów gospodarstw domowych.

Prezydenturą Emmanuela Macrona w ostatnich tygodniach zachwiał ruch "żółtych kamizelek". Oprócz rezygnacji z podatków od paliwa, z której się wycofano, protestujący domagają się podniesienia płac, emerytur czy zasiłków dla bezrobotnych. Zgłaszają też żądania polityczne - chcą m.in. prezydenta.

Według sondażu 55 procent ankietowanych stwierdziło, że protesty powinny być kontynuowane. To spadek w porównaniu z badaniem opublikowanym 22 listopada. Wtedy za kontynuacją demonstracji "żółtych kamizelek" opowiedziało się 66 procent francuskiego społeczeństwa.


Jak wyglądało badanie?


Sondaż przeprowadzono 2 i 3 stycznia na reprezentatywnej próbie 1004 osób. Poprzednie takie badanie opublikowano w kwietnia 2018 roku. Wtedy 59 procent ankietowanych było niezadowolonych z rządu.


opracowanie: 

Źródło: RMF/PAP
Dalsza część artykułu pod materiałem video: