Do środy 27 maja, do północy, mieliście czas na przekonanie nas, że smoki, choć groźne i potężne, można polubić. Waszym zadaniem było ułożenie krótkiego wierszyka rymowanki (najmniej 4 wersy, najwięcej 10 wersów).
Autor najciekawszego wierszyka otrzyma fantastyczną nagrodę - zaproszenie na weekend (30 i 31 maja 2015) do Krakowa. Właśnie wtedy w grodzie Kraka zaroi się od smoków. W sobotę w zakolu Wisły, tuż pod Wawelem odbędzie się Smoczy Piknik, a w niedzielę te potężne gady opanują Rynek Główny. W samo południe rozpocznie się Parada Smoków, na którą zaprasza Teatr Groteska. Radio RMF FM funduje nocleg wraz z wyżywieniem dla całej rodziny - atrakcje zapewniają smoki...
A oto rymowanka, która nas przekonała:
Smok Wawelski w szczególności, bardzo kocha swoich gości.
Nie są groźne, lecz kochane, czasem kiepsko postrzegane.
A to źle bo takie smoki, mają często swe uroki.
Są przyjazne, lubią ludzi, tylko nieraz im się nudzi.
Chętnie by się pobawiły, jakiś spektakl przedstawiły.
O księżniczce i rycerzach, z wielkim mieczem i w pancerzach.
W piłkę chętnie by pograły, z dziećmi sobie pobiegały.
Piękny byłby taki świat, ze smokami za pan brat.
Postanowiliśmy też wyróżnić 10 innych rymowanek. Ich autorzy dostaną od nas audiobooki "Legenda o smoku Barabanie i Pomponie Dratewce".
To opowieść prosto z Krakowa, napisana specjalnie dla Was przez Joannę Olech. W słuchowisku udział biorą najbardziej lubiane gwiazdy - filmu, sportu i muzyki.
Do autorów tych rymowanek trafią audiobooki:
Wszyscy bardzo lubią smoki
Każdy smok się chętnie śmieje
Cóż, że wtedy ogniem zieje?
Taka smocza jest natura Szaleć, latać, hasać w chmurach
To zabawa na sto dwa
Bo się smoki lubić da!
Kiedy będziesz widział smoki, idź!
Przywitaj się bez zwłoki
Smok Ci chętnie coś opowie bajki, których ma sto w głowie.
O tym, jak to w dawnych czasach pod Wawelem był na wczasach.
I nie zjadał tam owieczki.
Oprowadzał wręcz wycieczki!
Opowiadał jak za młodu Owce wcinał panom z grodu.
Ponoć ciężko mu na duszy, że go dotąd po nich suszy.
Potem dodał - dzieje stare, Już spuściłem z siebie parę.
Teraz z dziećmi szaleć jadę I rozpieszczać jak to dziadek.
twardą łuską jest pokryte,
lecz zapewniam moi mili
zapragniecie takiej chwili,
by ze smokiem spędzić czas,
bo on bardzo lubi Was.
Kocha dzieci i zwierzęta i nikogo on nie nęka,
bo to cudne, wielkie zwierzę
groźne tylko na papierze.
Każde dziecko o tym wie!
Są zabawne, kolorowe,
Pełną pomysłów mają głowę!
Można na nich latać śmiało,
Nawet kiedy będzie wiało!
Smoki naprawdę da się lubić,
Dużo można by tu mówić!
Z nim walczyli wszak rycerze.
Mamo, tato ehh gadanie
Ja mam nieco inne zdanie.
Wasze smoki jadły grajka,
Nasze to już inna bajka.
Smok to bardzo fajne zwierzę
Ty mnie goń - ja będę rycerzem
on się wszystkim lubić da.
Robi czasem słodkie miny,
jest przyjazny dla rodziny.
W swej jaskini życie wiedzie,
kiedy przyjdziesz - nie zawiedzie,
tylko zacznie tańczyć, bawić,
byś mógł imię jego sławić.
ani piękne ani szczodre,
jednak wielkie serce mają
i zabawę uwielbiają,
lubią skakać, figle płatać i kawały opowiadać,
lubią śmiać się hu hu hu hu
aż czasami do rozpuku
o czym wiemy nie od dzisiaj
na przykładzie Bazyliszka,
który wraz z Dratewką Szewcem balowali pod Wawelem...
A jak mam przekonać Cię?
Tym, że mimo wzrostu wielkiego Przyjacielem mogą stać się każdego!
Mimo iż smok się czasem złości
Nigdy nie zrobi nikomu przykrości!
Smok zawsze Cię obroni,
A złego złoczyńcę złapie i dogoni!
Więc baw się z nimi całe dnie,
Bo smoki da polubić się!
straszy całą masę ludzi.
Lecz gdy umiesz z nim rozmawiać,
stwierdzisz że to fajna sprawa.
Jeśli nie masz jak Dratewka zamiarów,
to nie spłoniesz od smoczego żaru.
Wystarczy z uśmiechem do smoka podejść,
a już nigdy nie będziesz chciał odejść.
Bo smoki w gruncie rzeczy to fajne stworki,
tylko w bajkach robiły za straaaszne potworki.
A poniżej znajdziecie wszystkie rymowanki, które do nas przysłaliście: